Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Němec: Ať se máme dobře a ať obhájíme naše lidství

07.08.2017

Kramolín (ap) - Jarní a letní dny jsou dobou, kdy si na různých místech okresu, kraje i republiky připomínáme statečné činy našich bojovníků, kteří v letech druhé světové války doma i v zahraničí bojovali za naši svobodu. Jedním z řečníků na vzpomínkové akci k uctění památky členů paradesantního výsadku skupiny Spelter, vysazené nad protektorátem v roce 1944, byl také kpt. Mgr. Petr Němec, vojenský kaplan 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vicenice u Náměště nad Oslavou. Jeho zamyšlení přinášíme v plném znění.


„Lidé umí rozpoznávat určité věci, umí rozpoznávat podle toho, když se podívají na oblohu, jaké bude počasí. A také jsme vyzýváni k tomu, abychom uměli rozpoznávat věci, které nejsou zas až tak jednoduché a nebo my si myslíme, že nemají tu váhu. Za tu dobu, co chodíme po světě, jsme slyšeli spousty různých projevů, různých řečí a sám za sebe jsem nebyl častokrát spokojen, protože mi připadaly povrchní, obecné a účelové. To, co dnes zaznělo, bylo z mého pohledu velice dobré. Souvisí to právě s tajemstvím rozpoznávání času, doby. Dnešní doba je plná divných událostí, ztrácíme orientaci v tom, co se kolem nás děje. Jsme si nejistí, jaká bude naše budoucnost, a proto také často posloucháme velice dobré projevy, velice dobrá spontánní vyznání toho, jak to ve světě chodí v obavě, jak to bude s námi.

Pan Ondráček připravuje k vydání knížku „Ten druhý život“ vycházející ze zkušeností vojáků zahraničních misí a navazuje na určité výstavy, které k tomuto tématu probíhaly. A obracel se na několik lidí s tím, aby vyjádřili svoje pocity a do té knížky chtěl, aby si každý z oslovených našel nějaké téma: Rodina, Vlast, Čest, Respekt a takové ty pozitivní záležitosti, o kterých víme.

Přemýšlel jsem nad vlastní zkušeností s tím, jak se setkávám s našimi vojáky v zahraničních operacích, zde doma, jak poslouchám názory lidí, co si myslí o armádě a o světě. A tak si nejsem úplně jistý, jaká upřímnost by vyzněla, kdybychom hovořili o vlastní odvaze, o vlastním respektu, o vlastních rodinách, o cti. Myslím si, že mi rozumíte.

Rád bych všem popřál, abychom skutečně přemýšleli, protože čas poběží a lhostejnost je to nejhorší, co nás může potkat a co můžeme dělat. Pán Bůh ať nám dává rozum, ať jsme plni moudrosti a požehnání, ať víme, co máme dělat, ať směřujeme naše kroky tam, kam mají jít. Ať se máme dobře a ať obhájíme naše lidství.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk