Nemocnici brzdí nedostatek financí
Třebíč - Máme za sebou první polovinu roku a s nástupem té druhé bývá zvykem bilancovat a předvídat další vývoj. Oblast zdravotnictví je k tomu vzhledem k probíhajícím reformám jako stvořená. Zdraví a dostupnost a úroveň lékařské péče je tématem, které zajímá snad všechny. O aktuální situaci v Nemocnici Třebíč a její nejbližší budoucnosti jsme hovořili s jejím ředitelem Leošem Dostálem.
Letošní rok je pro nás z hlediska zdrojů pro investice naprosto katastrofální. Letos jsme byli schopni realizovat velmi málo a ještě méně toho bude do konce roku.
To není právě nejoptimističtější začátek. Pojďme to trochu konkretizovat.
Sami zatím netvoříme tak velké objemy prostředků, ze kterých bychom investice mohli pořizovat. Pokud je vytvoříme, tak letos nám skoro 9 milionů odčerpaly tzv. pozastávky (doplatky za stavby realizované v minulých letech, tj. rekonstrukce kuchyně, laboratoří). Promítá se do toho i strategie zřizovatele, tedy Kraje Vysočina. Letos k třebíčské nemocnici není tak štědrý jako dříve, i když jeden z pavilonů v našem areálu je obestavený lešením, mění se tam okna a chystá se zateplení, což bychom měli následně poznat na úsporách energií.
Jednou z nejviditelnějších změn je přesun rehabilitačního oddělení do nového pavilonu.
A nejen rehabilitačního oddělení. Otevřením pavilonu v loňském roce získali pacienti i personál výrazné zlepšení podmínek lékařské péče také v nové porodnici a dětském oddělení. Pro srovnání: v moderním prostředí porodnice se narodilo od začátku roku 2012 o sto dětí více než za stejné období 2011 v původních prostorách. Zároveň se však výrazně zvýšily provozní náklady, zejména pokud jde o bazén (vodoléčba-rehabilitace), ten je provozně velmi drahý. Jen za vodu, elektrickou energii a teplo je to za rok více než milion navíc. Bazén využívají jak pacienti, tak formou doplňkové placené služby i ostatní veřejnost, např. tam probíhá plavání pro těhotné. Financování z prostředků Evropské unie a přímé platby za služby (zakázaná veřejná podpora) veřejnosti nešly dohromady, takže jsme požádali o souhlas regionální radu, která koordinuje a kontroluje čerpání evropských dotací, a ta to vzhledem ke koncepci projektu nakonec povolila.
Média nás denně bombardují slovem úspora. Jak jste na tom se šetřením vy, jaké možnosti jsou k dispozici?
I my jdeme cestou úspor, přínosem v tomto směru je např. spolupráce s třebíčskou firmou TTS. Přesto dále hledáme. Pracujeme např. na přemístění externích pracovišť ? léčebny dlouhodobě nemocných a očního oddělení ? do areálu nemocnice. Varianty co a kam přemístit existují, ale tak či tak to vyžaduje investovat do úprav a rekonstrukcí. Na to se nyní vlastních financí nedostává a podpora ze strany zřizovatele je zatím spíše příslibem, než abychom to stěhování mohli spustit. Jednou z úvah je i možnost půjčky.
Mezi lékaři nemocnice je řada nováčků, kteří do Třebíče přišli i díky motivaci v podobě náborového příspěvku. Jak se na něm podílel Kraj Vysočina?
Jednání dopadlo kompromisně, zhruba 60? % nám subvencoval kraj do rozpočtu, zbytek jsme hradili ze svého. Museli jsme řešit naléhavý stav, hlavně na interně byl velký podstav. To opatření docela zafungovalo, bylo efektivním motivačním opatřením.
Na oddělení nukleární medicíny chybí funkční gama kamera a pacienti musí dojíždět jinam. Přitom využití předchozí kamery bylo na hranici jejích možností. Rýsuje se nějaké řešení?
To je věc, kterou se zaobírám aktuálně už patnáct měsíců. Jako příspěvková organizace se musíme se svými záměry logicky obracet na svého zřizovatele (Kraj Vysočina) a ten nám řekne ano ? ne. Loni jsme předkládali argumenty k tomu, že gama kamera zde má své opodstatnění. Vzhledem k rozvoji interny je po vyšetření hlad. Navíc čekací doba v okolních zařízeních není zanedbatelná a všechny ostatní nemocnice kraje gama kameru mají a pravidelně přistupují k obnově. Na předchozím přístroji jsme za rok 2010 provedli 3700 vyšetření. Znamená to více než plně využitý fond provozní doby kamery. Máme už konkrétní souhlas vedení Kraje Vysočina a nákup je zapracován do investičního plánu nemocnice na rok 2012, který je součástí finančního plánu a byl už schválen. Máme připravený projekt. Celková hodnota investice bude přes 20 milionů korun, které zaplatíme z hospodaření nemocnice. Musíme racionálně definovat technické parametry kamery, zajistit financování, nechat to vše odsouhlasit zřizovatelem? je to ještě dost práce. Už jen zadávací podmínky pro výběrové řízení musí být připraveny velmi precizně, abychom zajistili korektní soutěž. Vždyť vidíme skoro denně, kolik vyplave kauz spojených s nákupem medicínské techniky.

Krádež kola
Třebíč - Policisté pátrají po pachateli, který v Třebíči odcizil jízdní kolo a majiteli tak způsobil škodu za téměř dvacet tisíc korun. Ke spáchání činu došlo v pátek 22. listopadu v době mezi půl sedmou a půl devátou večer na ulici Na Kopcích. Pachatel vnikl do domu, kde odcizil pánské kolo, které stálo na společné chodbě. Jednalo se o celoodpružené kolo značky Specialized Camber FSR Comp. Místo činu policisté ohledali, zadokumentovali a v lokalitě provedli šetření. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže. Po pachateli a odcizeném jízdním kole policisté pátrají.
Krádež motocyklu
Třebíč - Policisté z obvodního oddělení Třebíč pátrají po neznámém pachateli, který
v pondělí 25. listopadu v době od páté hodiny ráno do čtvrté hodiny odpoledne odcizil na ulici Koželužská uzamčený motocykl Gilera, který byl zaparkovaný pod jedním z přístřešků na kontejnery u točny MHD. Pachatel tak majiteli motocyklu svým jednáním způsobil škodu v předběžné výši 15 tisíc korun. Přivolaní policisté místo trestného činu ohledali, zajistili stopy a následně případ zadokumentovali jako přečin krádeže, za který hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. Po pachateli i po motocyklu v současné době pátrají.
Řidič byl pod vlivem drog
Jemnice - Policisté odhalili v sobotu 23. listopadu v Jemnici řidiče, který usedl za volant pod vlivem drog. Po jedenácté hodině dopoledne jel s vozidlem Mazda po ulici Na Podolí. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. Dechová zkouška byla u čtyřiatřicetiletého muže negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test byl u něho pozitivní na amfetamin. Policisté řidiči zakázali pokračovat v další jízdě a podrobil se lékařskému vyšetření, při kterém mu byl odebrán biologický materiál. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.
Kamery v akci
TŘEBÍČ - V úterý 12. listopadu ráno si obsluha městského kamerového dohledového systému všimla pětačtyřicetiletého muže z Dobronína, který upadl v hale autobusového nádraží a zůstal ležet na zemi. Na místo okamžitě vyjíždí hlídka strážníků. Mezitím již muži poskytují pomoc přítomné osoby. Po zjištění, že muž má pravděpodobně hypoglykemický záchvat, je na místo přivolána Rychlá záchranná služba, která si muže převzala k ošetření.
Rodila na úřadě
TŘEBÍČ – Ve středu 13. listopadu ráno požádal strážníky o součinnosti při zavolání rychlé záchranné služby asistent prevence kriminality, který společně s pracovnicí úřadu práce, v budově městského úřadu na Masarykové náměstí, poskytoval první pomoc mladé ženě, u které se právě začal rozbíhat porod. Okamžitě byla předána do rukou záchranářů.
Unikal plyn
ČECHOČOVICE – Profesionální hasiči z Hasičského záchranného sboru stanice Třebíč museli v úterý dopoledne zasahovat v Čechočovicích. V jednom z rodinných domů tu docházelo k úniku plynu. Hasiči místo zajistili a předali odborné firmě.
Už to začíná
TŘEBÍČ - Policisté z obvodního oddělení Jemnice šetří případ nedodání objednaného zboží přes internet. Devětadvacetiletý muž si prostřednictvím inzertního portálu objednal herní konzoli Playstation 4Pro, přičemž za ni prodávajícímu zaplatil zálohu ve výši dva tisíce šest set korun. Objednané zboží mu ale do současné doby prodávající nezaslal. Z tohoto důvodu policisté celý případ zadokumentovali jako přestupek proti majetku a po jeho pachateli pátrají.
Planý poplach
BRANSOUZE – V pátek 1. listopadu krátce po poledni vyjížděli hasiči ze stanice HZS v Třebíči do Bransouz, kde byl ohlášen kouř, stoupající z lesa. Na místě hasiči zjistili, že nejde naštěstí o požár lesa, ale pouze o plání klestí. Ovšem pálení nebylo předem hasičům nahlášeno.
Ležel na Pražské
TŘEBÍČ - V úterý 22. října odpoledne přijali strážníci informaci o tom, že na Pražské ulici leží na zemi zřejmě podnapilý muž. Na místě byl nalezen dvaapadesátiletý muž z Mastníka, u kterého nebylo možno z důvodu jeho opilosti provést dechovou zkoušku na zjištění promile alkoholu v dechu. Po lékařském souhlasu byl převezen na Protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy.
Granáty na poli
NOVÁ VES, SOKOLÍ - V pátek 25. října přijali policisté integrovaného operačního střediska oznámení od čtyřiadvacetiletého muže, který uvedl, že na polích mezi obcemi Nová Ves a Sokolí nalezl předměty, které připomínají munici. K nálezu se dostavili policisté z obvodního oddělení Třebíč, kteří místo zajistili a přivolali pyrotechnika. Přivolaný pyrotechnik poté potvrdil, že se skutečně jedná o dva kusy protipancéřových dělostřeleckých granátů ráže 75 mm, které pocházely z druhé světové války. Z tohoto důvodu je na místě zajistil a převezl k odborné likvidaci.
Redakce: 568 858 715. Inzerce: 568 858 711. Rozšiřuje PNS a.s.
Distribuce předplatitelům: Česká pošta, Mezinárodní standard ISSN 1212-222X.