Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Hospodářský výbor do elektrárny přivezla poslankyně Monika Oborná.
(foto: )

Není čas, už je třeba rozhodnout

05.02.2018

DUKOVANY (pch) - Čas hraje proti elektrárně. Proto není divu, že hemžení politiků na Dukovanech je stále silnější. Po dva dny přímo v jaderné elektrárně zasedal hospodářský výbor poslanecké sněmovny. Jednání iniciovala členka výboru a poslankyně Monika Oborná. „Jsem tu proto, abych členům výboru zprostředkovala pohled našeho regionu na výstavbu nového bloku,“ uvedla Oborná.


Předseda výboru Radim Fiala připomněl, že jedním ze zásadních bodů programu jednání je budoucnost Jaderné elektrárny Dukovany. Jeho slova pak potvrdil i generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Co se týče samotné výstavby, nebyli politici příliš sdílní. „Bez jaderné energetiky nebudeme moci existovat,“ řekl ovšem Radim Fiala. Daniel Beneš naznačil, že v současné době se neřeší, kdo na výstavbu má, ale kdo bude investorem. Ve hře je několik variant. Zjednodušeně řečeno, za prvé je to ČEZ, za druhé stát a jako třetí možnost je ve hře transformace ČEZu. „Nepřipouštím, že bychom nenašli řešení,“ řekl Beneš.

Ve stejnou dobu na zámku v Dukovanech probíhalo jednání Energetického Třebíčska. Na pátou hodinu odpolední na jednání dorazil i ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Zaznělo tu, že definitivní rozhodnutí o stavbě pátého bloku by mělo padnout do poloviny tohoto roku.

Dokument, který je potřeba, aby vláda mohla rozhodnout je podle vládního zmocněnce Jána Štullera z devadesáti procent připraven a zcela hotový by měl být do konce února. To ho dostane na stůl vládní výbor a ten se podle ministra sejde v březnu. Pak může jít dokument do vlády. „Bojím se, aby se zase nestalo, že nebudou termíny dodrženy. Pan ministr je snad zárukou, že se tak nestane,“ konstatoval předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš.

Hejtman Jiří Běhounek byl mnohem razantnější. „Všichni říkají, že mají na devadesát procent hotovo, ale už je třeba rozhodnout, pak hledejme způsoby. Tak pojďme za premiérem, ať nám řekne, že do toho jdeme nebo ne. Bez toho to rozhodnutí se dál nedostaneme,“ hřímal hejtman a sklidil potlesk zúčastněných. „To je to po čem voláme,“ přizvukoval Jonáš.

Podle Tomáš Hünera by současná vláda, byť v demisi, neměla mít žádný velký problém rozhodnout v prospěch výstavby. „Ale nikdo neví, co nás čeká v blízké budoucnosti,“ konstatoval Hüner.

Uvidíme, jak všechno dopadne. Jasné je, že je potřeba co nejdříve říci, že tu jádro do roku 2035 bude a pak teprve hledat způsoby. Toto rozhodnutí je ale zásadní.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk