Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Nová tvář centra města bude k vidění na výstavě

13.10.2016

VELKÉ MEZIŘÍČÍ (kv) - Radnice má za sebou zkušenost s pořádáním poměrně rozsáhlé architektonicko-urbanistické soutěže. Přihlášeno do ní bylo celkem 16 návrhů, z nichž sedmičlenná porota vybrala vítěze. Veřejnou prezentaci všech návrhů, včetně toho vítězného, ale oddálilo možné odvolání jednoho z neúspěšných soutěžících ke Stavovskému soudu České komory architektů.


Stavovský soud se ale nakonec soutěží zabývat nebude. Ta tedy definitivně končí a s návrhy může být seznámena i veřejnost. Stane se tak prostřednictvím výstavy, jejíž vernisáž je naplánována na 3. listopadu na 16. hodinu. V koncertním sále Jupiter clubu pak potrvá až do 25. listopadu. „Pro všechny, kdo budou chtít návrhy studovat v pohodlí domova, připravujeme ještě sborník soutěže, který bude v prodeji za přiměřenou cenu nejen na výstavě, ale i v městském informačním centru a na programovém oddělení Jupiter clubu. Publikace bude mít i elektronickou podobu na webu města,“ říká starosta města Radovan Necid. Informace o soutěži včetně protokolu o hodnocení návrhů jsou na webu města dostupné již nyní. „Naším cílem je, aby soutěž byla absolutně průhledná. Změna tváře našeho centra je totiž natolik razantní zásah do života města, že je třeba, aby o něm věděl každý co nejvíce,“ dodává starosta.

Vítězný návrh předložila trojice autorů v čele s Ing. arch. Davidem Mikuláškem. Porotu přesvědčil nejvíc, ale ne bezvýhradně. Kladně hodnotila především citlivé zacházení s historickým prostorem, s jeho flexibilitou, se zelení na náměstí, zejména se stromy a jejich proměnou v dlouhém časovém horizontu. Negativum viděla porota mimo jiné v tom, že na náměstí by mělo vzniknout nové schodiště, které by sice usnadnilo vstup do radnice, zároveň by ale bylo překážkou volného pohybu chodců.

S vítězstvím v soutěži se pojí ocenění ve výši 150 tisíc korun, druhý návrh získá 120 tisíc a třetí sto tisíc. Finanční odměna dvacet, respektive deset tisíc korun je určena pro dalších šest návrhů.

Soutěž byla vypsána letos v dubnu. Mezi porotci byly architekti, krajinářští architekti, dopravní inženýři, jejím předsedou byl pak architekt a herec David Vávra. Zadavatele, tedy město, zastupoval v porotě starosta Necid, místostarosta Josef Komínek a architektka Olga Čermáková.

Plánovaná rekonstrukce náměstí má navázat na výměnu starých inženýrských sítí, zejména těch vodovodních. Pokud budou zastupitelé města souhlasit, bude město pokračovat v přípravě rekonstrukce náměstí tak, že nechá zpracovat projektovou dokumentaci v hodnotě asi 4 miliony korun, přičemž náklady na rekonstrukci by neměly převýšit 50 milionů korun.

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk