Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Nová kniha mapuje historii města

12.12.2018

TŘEBÍČ (mach) - Historik Rudolf Fišer ve spolupráci s městským kulturním střediskem vydal v pořadí již třetí knihu. Nový titul s názvem Třebíč: Paměť kláštera a města svým grafickým zpracováním navazuje na předchozí dvě knihy, v nichž autor zmapoval historii židovských domů a příběhy třebíčských familiantů.


Křest knihy s autogramiádou proběhl ve čtvrtek 6. prosince v odpoledních hodinách v Zadní synagoze v židovské čtvrti. Není to první kniha Rudolfa Fišera, která ve spolupráci s Městským kulturním střediskem Třebíč vznikla. V roce 2005 vyšla Třebíč: Osudy židovských domů a v roce 2012 to byl titul Třebíč: Příběhy židovských familiantů. Knihu doplnil svými fotografiemi zejména Pavel Heřman, který s Rudolfem Fišerem úzce spolupracoval. Dále byly použity snímky Jitky Padrnosové a Františka Jůzy.

„Pan doktor Fišer je vynikající historik, který za svou aktivní kariéru sepsal řadu knih. Učil na třebíčských školách, přednášel v Čechách i v zahraničí a při tom všem se věnoval poctivé vědecké práci. Ona taková kniha nespadne z nebe, stojí za ní spousta pátrání v archivech a ježdění do Brna, do Prahy. To vše trvá několik let, než se dají dohromady podklady. Pan doktor to dělá vše nezištně, dělá to proto, že má rád svou práci a má rád své město. Město Třebíč mu hodně dluží,“ vyjádřila vděk Rudolfu Fišerovi ředitelka MKS Jaromíra Hanáčková. Spolupráci s doktorem Fišerem si velmi chválí. „Jedná se vždy o velmi pečlivě připravené podklady. Pan Fišer přesně ví, kolik bude mít kniha stran, jaké budou kde fotografie. Nám už nezbývá, než se spojit s vydavatelem.“

Kniha mapuje historii města Třebíč a kláštera od nejstarší písemné zmínky až po současnost. Vychází přitom z deseti chronologicky seřazených pramenů. „Každá kapitola obsahuje informaci o autorovi a jeho době, za jakých okolností text vznikal, ukazuje, co je lež a co je v textu pravdivé, kde se autor případně mýlil,“ přiblížil Rudolf Fišer. V další části čtenáři, kteří se hlouběji zajímají o historii, naleznou signatury a odkazy na originální texty. Poté je čeká text samotný. Je to z toho důvodu, aby čtenář přistupoval k textu již náležitě poučen.

„Myšlenku na vznik této knihy jsem nosil dvacet let v hlavě. Opakovaně jsem se k tomu vracel a přemýšlel jsem, jak to uchopit. Kniha je zpracována s historickou pečlivostí, ale tak, aby byla srozumitelná pro všechny, kteří mají zájem o historii,“ shrnul autor. „Všechny nedostatky, které v knize najdete, padají na vrub autora. Věci příjemné, pozitivní a ty které se povedly, jsou zásluhou více lidí,“ dodal s úsměvem.

Díky Rudolfu Fišerovi se nám otevírají dosud skryté poznatky z dávné historie. Jeho knihy laické veřejnosti i odborníkům rozšiřují obzory. „Děkuji za to, že nám ukázal, jak dokáže být historie přitažlivá, kouzelná, napínavá, spravedlivá i nespravedlivá a hlavně hodně zajímavá. Každé město by si mělo velmi vážit, že má ve svém středu takové lidi, jako jste vy, kteří nám přinášejí pohled do naší minulosti a udržují nás bdělé pro další generace,“ poděkoval starosta Pavel Pacal.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk