Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Nová možnost ubytování v Rapoticích

04.10.2012

Rapotice - Slavnostní akt otevření nových ubytovacích prostor se odehrál v pondělí 1. října v Rapoticích. Nejednalo se však o nové byty ani nový hotel. I když k tomu nadpis svádí, jedná se o ubytovnu pro odsouzené, tedy vězení.


Ani plný provoz věznice a přes 500 odsouzených nestálo rozšíření stávajícího nápravného zařízení v cestě. Zejména tím byla tato stavba unikátní a rychlost výstavby vyzdvihl i přítomný ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Mimo ministra se slavnostního otevření zúčastnili i jeho první náměstek Daniel Volák, ředitel Vězeňské služby Jiří Tregler, senátor Vítězslav Jonáš a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Výstavba nových cel pomohla situaci v celé České republice, jelikož českým vězeňským systémem zmítá jejich dlouhodobý nedostatek. Otevřením nové ubytovny se tak do rapotické věznice „vejde“ 800, v případě nutnosti až 900 odsouzených.

Dlouhodobě byly náklady na jednoho vězně v České republice uváděny kolem jednoho tisíce korun na den, avšak nyní se díky neustálému snižování rozpočtu a zvyšování počtu vězňů dostáváme na méně než jeden tisíc korun. Vězeňská služba České republiky je tak dlouhodobě (posledních 6 ? 7 let) podfinancovaná. Nový vítr do plachet by českému vězeňství měla přivát nová koncepce, která má za úkol vyřešit přeplněnost českých věznic. Celá koncepce má tři pilíře: navyšování ubytovacích kapacit, legislativní změny a zavedení elektronického monitoringu.

Nová budova je vybavena nejmodernějšími technologiemi. K vidění byl i nový systém sprch na žetony, kdy odsouzený dostane žeton, který vhodí do speciálního automatu, a ten mu ukáže číslo příslušné sprchy. Ve té mu poteče voda dvě minuty, které si může libovolně „rozporcovat“ dle potřeby. Tento důvtipný technologický výmysl ušetří věznici 1/3 spotřeby vody oproti běžnému použití. Dalším úsporným opatřením je podlahové topení, které je v podlaze zabudované i z preventivních důvodů, aby v případě dlouhé chvíle nemohli vězni ničit vybavení věznice, případně aby při vzpouře nemohly být radiátory použity jako nebezpečně využitelné předměty. Uspořit by se v nové stavbě v Rapoticích měla zhruba jedna pětina, až čtvrtina, nákladu na jedno kapacitní místo než doposud. A navíc s sebou nová stavba přinesla i čtyřicet nových pracovních míst.

Další úsporou během stavby bylo to, že vybavení věznice bylo z části vyráběno po českých věznicích. Kupříkladu dvě stě padesát kilo vážící dveře se zárubněmi vyrobili vězni v pražské věznici Pankrác. Ostatní vybavení, jako postele, židle, atd., bylo vyrobeno v dalších věznicích různě po republice. V Národním divadle máme nápis „Národ sobě“, v nové rapotické ubytovně tak může vyset nápis „Vězni vězňům“, nebo „Vězni sobě“.

Autor: Petr Račák
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk