Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Nové osvětlení vyhoví normám

05.03.2020

RUDÍKOV (mach) - Po prázdninách se školáci a pedagogové v Rudíkově mohou těšit na další vylepšení v základní a mateřské škole. Modernizace se tentokrát dotkne osvětlení. Za částku téměř půldruhého milionu korun bude sedmnáct učeben osazeno novými LED panely. Stávající zářivky dlouhodobě nevyhovují hygienickým normám.


Na výměnu původního, přes čtyřicet let starého osvětlení, podávala obec žádost na Ministerstvo pro místní rozvoj přesně před rokem. V prvním kole neuspěla a její žádost o poskytnutí dotace byla přesunuta do zásoby náhradníků. Náhradníků bylo celkově téměř tři stovky a podaných projektů přes pět tisíc, naděje na získání dotace nevelké. „Byli jsme kontaktováni pracovníky MMR, že v dotačním titulu zůstalo nevyčerpaných pět milionů korun,“ informoval starosta Zdeněk Souček s tím, že bylo celkově vybráno sto padesát pět náhradníků a Rudíkov byl na chvostu. „Máme z toho velkou radost,“ dodal.

Výměna osvětlení nebude zase tak jednoduchá, vyžádá si stavební zásah. Bude potřeba rozebrat stropy a nechat vytvořit pohledy nové. „Budeme to řešit přes letní prázdniny, protože provoz školy by tím byl narušen,“ ubezpečil starosta. Aktuálně se připravuje výběrové řízení na zhotovitele, z něhož vyplyne skutečná cena zakázky.

Celkový rozpočet na výměnu světel a práce s tím spojené je vyčíslený na téměř milion a pět set tisíc korun. Dotace pokryje necelý milion. Samotná světelná tělesa vyjdou na 370 tisíc, přísvity tabulí na 150 tisíc korun. Zbývající peníze poputují na nové rastry. Moderní LED panely budou mít tvar čtverce o velikosti 60 x 60 centimetrů. V rámci výměny světel budou přisvíceny tabule tak, aby vše odpovídalo předepsaným hygienickým normám. „Měli jsme s tím potíže dlouhodobě. Všechny kontroly nám uváděly do závad, že osvětlení je nevyhovující a nesplňuje normy,“ podotkl Zdeněk Souček.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk