Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Nově objevená gotická malba bude hlavním tahákem nedělní debaty

15.09.2011

Jemnice - Jemnický kostel sv. Víta vydal další svědectví o své dlouhé historii. Severní stěnu zdobí gotická výmalba. Původní předpoklady restaurátorů, že se bude jednat o málo významnou výzdobu, kterou bude možné po odkrytí a ošetření opětně zakrýt, byl mylný. Fragmenty maleb by měly být kompletně restaurovány, ale chybějící kusy nebudou nově domalovány. Pouze je vyplní nová omítka v odpovídající barevnosti, aby se docílilo relativně celistvého dojmu.


Ukázalo se, že se jedná o poměrně hodnotnou výzdobu jak z historického, tak z uměleckého hlediska. Navíc jde o výzdobu zachovanou téměř na polovině celé severní stěny. Objevená malba znázorňuje siluety postav a je provedena v červených odstínech s černou konturou. Další část výzdoby je tvořena souborem kruhových medailonů velmi malých rozměrů. Podle akademického malíře Václava Špala, který coby restaurátor pracuje na kostele sv. Víta již od roku 2006, se pravděpodobně jedná o vyobrazení z kristologického cyklu. Navíc je přesvědčený, že nejstarší malby jsou pozůstatkem původní kaple sv. Víta, která na místě stávala před rokem 1455. Jednalo se o obdélníkovou stavbu s plochým stropem.

Práce v kostele se také věnují fresce mnohem mladší, která znázorňuje Nanebevzetí sv. Víta. Vznikla asi v roce 1774 a jejím autorem je Jan Josef Winterhalder. Fresky známé i právě objevené se stanou tématem besedy, která se bude v rámci Dnů evropského dědictví konat přímo v kostele sv. Víta tuto neděli ve 14 hodin. Povede ji sám akademický malíř Václav Špale.

Kostel sv. Víta se upravuje již několik let. První zásadní opravou byla renovace šindelové střechy v roce 2004. Práce jsou spolufinancovány z Programu záchrany architektonického dědictví. Je schváleno, aby kostel v programu zůstal i následující rok. Původní odhady, že bude nutné do památky investovat ještě šest milionů korun, vzaly po objevení gotické výzdoby za své.

„Kolik bude nutné dát na restaurování fresek, zatím ještě nikdo neví,“ přiznává starosta Jemnice Miloslav Nevěčný. A shoduje se s ním i Václav Špale: „Původní obsah i rozsah prací na rok 2011 nemůže být dodržen, nálezy a zjištění ovlivní a změní některé dále plánované záměry.“

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk