Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Novela zákona si vyžádala nové vyhlášky

16.12.2019

TŘEBÍČSKO (mach) - V šibeničních termínech musejí obce a města napříč republikou měnit své vyhlášky, týkající se místních poplatků. Na vině je novela zákona, která byla schválena 15. října 2019 poslaneckou sněmovnou. Týká se to především poplatků za sběr a svoz komunálního odpadu či poplatků za psa. Nově obce budou vybírat poplatek za pobyt.


Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky schválila dne 15. října 2019 novelu zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích. Předmětnou novelou dochází k výrazným změnám zákona o místních poplatcích. Určité změny se v různé míře dotýkají každého z místních poplatků. Výše uvedená skutečnost se pak promítá do nutnosti zrušení či úprav stávajících obecně závazných vyhlášek o místních poplatcích ze strany obcí tak, aby s účinností od 1. ledna 2020 odpovídaly změněnému znění zákona o místních poplatcích. Vše se muselo stihnout zapracovat před posledním zasedáním zastupitelstev, která nová znění vyhlášek musí posvětit.

V některých obcích a městech pouze upravili znění vyhlášek, jinde jejich úpravu rovnou spojili s navýšením poplatků. V Náměšti nad Oslavou šli cestou schválení nových podob vyhlášek bez navyšování poplatků. „Dost krátká doba byla na to, aby byly vyhlášky připraveny a konzultovány s orgánem dozoru ministerstva vnitra. Kdybychom je nestihli odsouhlasit, nebyly by poplatky od 1.1. 2020 vybírány na základě platného zákona. Vyjádření ke znění nových vyhlášek jsme dostali teprve dnes poštou,“ uvedl v úterý 2 prosince během zasedání zastupitelstva starosta Vladimír Měrka.

O den později schvalovali nové vyhlášky také moravskobudějovičtí zastupitelé, kde bylo hlasování spojené s navýšením poplatků. Zvýšení místního poplatku za sběr, přepravu, třídění, využívání a odstraňování komunálního odpadu bylo předem avizováno. V nové vyhlášce stojí částka 660 Kč na osobu a rok, poplatek se tak zvýšil o 60 Kč. Obyvatelé Jemnice si od nového roku připlatí dokonce o 100 Kč více. „Předpokládá se, že cena za svoz a zpracování odpadu se v nadcházejících letech vzroste na 1100 až 1200 Kč za osobu a rok. Raději budeme zdražovat postupně, než najednou skokově,“ prohlásil Vlastimil Bařinka, starosta Moravských Budějovic. Během tamního zasedání se otevřela na toto téma diskuze. Někteří zastupitelé navrhovali zvýhodnění těch občanů, kteří svědomitě odpad třídí. Volají po vyšší motivaci.

Další obce a města letošní poslední zasedání zastupitelstva letošního roku teprve chystají a s ním i schvalování nových vyhlášek.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk