Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Nový most už má dva zaražené piloty

20.06.2019

Jaroměřice nad Rokytnou (ap) - Dva nové betonové základy pro nový most v ose zámku, obkládané kamenem, se již rýsují na obou březích řeky Rokytné v zámeckém parku. Nového mostu by se měl park dočkat ještě před konáním Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského.


Vrtná souprava už koncem dubna navrtala a rovnou vybetonovala také dva nové piloty uprostřed řeky, nutné pro stavbu nového mostu. „Most by se měl vrátit do původního místa do hlavní osy zámku. Tam, kde je zamalovaný i v katastru nemovitostí už od dob Marie Terezie,“ prozradil Horáckým novinám kastelán jaroměřického zámku Radim Petr.

Nebarokně zvlněná mostovka

Jaroměřice jsou známé především velkolepým zámeckým komplexem, jenž je vyvrcholením tamní rozsáhlé questenberské stavební činnosti v době baroka. V zahradě vede přes řeku 16 metrů dlouhý dřevěný most o čtyřech čtyřmetrových polích na třech podpěrách. Jeho zvláštností je zvlněná mostovka, která nemá v České republice obdoby.

Dřevěný, ale ocelový most

Náhradou mostu se zvlněnou mostovkou bude nový most jen s jednou podporou uprostřed. Jeho základem jsou již zabetonované ocelové piloty, na kterých bude stát středová bárka. „Most bude ocelový, ukotvený do betonových patek na březích, které budou obložené kamenem. Celý most s trámovou mostovkou a trámovým zábradlím bude opláštěný dřevem, aby to vypadalo jako tesařská práce. Teď se to tak dělá,“ prozradil kastelán Petr.

V baroku se tolik neřešila nosnost zahradních mostů, po kterých obvykle chodilo panstvo, přejel koník nebo zahradník s kolečkem. „Nyní se ale používají i mechanizace, které váží nějakou tu tunu, takže konstrukce mostu musí být spočítaná s potřebnými bezpečnostními násobky,“ vysvětlil kastelán. Vpravo vedle dřevěného mostu vede železná lávka, spojující přes boční rameno Rokytné francouzskou zahradu s trojúhelníkovým ostrovem a přírodním divadlem. Ta je také v žalostném stavu a snad se dočká opravy.

Spolehlivý, zkrátka tankový

Další, tentokrát technický most v zámeckém parku, směrem k Poděbradově ulici, má dostatečnou nosnost, i když vypadá nehezky a nezapře svůj vojenský původ. „Je to tankový most, který unese padesát tun a v době konání festivalu se používá jako technický vjezd pro mechanizaci. Tento most budeme muset dříve či později také opláštit dřevem, aby působil pěkně a do parku zapadl,“ dodal kastelán Radim Petr.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk