Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

O peníze na opravu hrobů nikdo nestojí

20.11.2014

VYSOČINA (kv) - V našem kraji je skoro dva tisíce válečných hrobů a pietních míst. Péčo o ně nemusí být vždy finančně jednoduchá, proto přišel krajský úřad s dotačním programem, prostřednictvím kterého mohly obce, spolky i jednotlivci získat prostředky na opravu a údržbu těchto pomníků. Valný zájem o peníze ale nebyl, takže v úterý rozhodovali krajští zastupitelé jen o zlomku předem vyčleněných peněz.


Dotace nebyly určeny pro všechny válečné hroby a pomníky, kterých můžeme jen na Třebíčsku najít necelé tři stovky. Výzva se vztahovala pouze k pomníkům a hrobům vzniklým v souvislosti s 2. světovou válkou a měla být součástí připomínky 70. výročí konce této války.

Na Třebíčsku je takových hrobů a pomníků přes stovku, na celé Vysočině pak asi šest set padesát. Přesto se o peníze přihlásilo jen devětadvacet zájemců. Jeden navíc nedodal žádost formálně kompletní, takže o možnost získat dotace přišel.

Kraj počítal, že mezi žadatele rozdělí jeden milion korun, jenže přijaté žádosti dělaly v úhrnu jen něco málo přes 360 tisíc korun. Pro úspěšné žadatele je to příznivá zpráva, kraj jim totiž poskytne plnou výši jejich žádosti. Pro zastupitele obcí, na jejichž katastru památníky v mnohdy nelichotivém stavu leží, je to spíš ostuda. Ale dost možná je to také selhání na straně krajského úřadu a jeho systému zveřejňování podobných výzev.

Mezi obcemi, kterým se podařilo dotaci získat, jsou za Třebíčsko Okříšky, Babice a Vladislav nebo město Moravské Budějovice. Celkově žádaly asi o čtyřicet tisíc korun.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk