Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Po skončení druhého zasedání městského zastupitelstva v Náměšti v novém funkčním období si všichni přítomní přiťukli na zdraví, krásné Vánoce a vše nejlepší v roce 2019.
(foto: ap)

O prodeji bytů aneb Jak Marek o důvěryhodnost přišel

18.12.2018

Náměšť nad Oslavou - Rozhodování o zahájení další vlny odprodeje městských bytů jejich současným nájemníkům bylo ve středu 12. prosince důležitým bodem druhého zasedání náměšťského zastupitelstva v tomto novém volebním období.


Jako první se na schůzi do diskuse k prodeji městských bytů na Husově ulici v Náměšti dosavadním nájemníkům o slovo přihlásil zastupitel Jiří Marek (ČSSD), který se v minulosti v této záležitosti výrazně angažoval. A protože se podle jeho názoru v nově zvoleném zastupitelstvu objevila spousta nových tváří, které se dostatečně v problematice neorientují, navrhl, aby další vlna prodeje byla pozastavena až do třetího zasedání zastupitelstva města. „Cílem je předložit návrh na revizi zásad prodeje tak, aby se v kolonce poskytnutá sleva ve výši 30 procent proměnila ve slevu 50 procent,“ zdůvodnil svůj návrh Marek, který ve svém vystoupení také vedení radnice osočil z amorálnosti a nátlaku na nájemníky. (Pozn. red.: My, co už do Náměště jezdíme na nejrůznější schůze, mítinky a shromáždění řadu let, jsme si vzpomněli na Markovo „vystoupení“ v náměšťské sokolovně před dvěma lety, kde vedení radnice také osočoval z amorálnosti a slevu na byt „jen 30%“ označil dokonce za zločinnou).

Bije se za sousedy?

Až potud se mohl nezasvěcenému posluchači Markův projev jevit jako chvályhodná snaha nového zastupitele starat se o blaho občanstva, tedy svých voličů. Hned se ale ukázalo, že věc má velký háček - střet zájmů. Marek totiž figuruje v seznamu zájemců o koupi svého nájemního bytu. Rázem se situace jevila v jiném světle. Za vzletnými slovy, zaštiťujícími se zájmem o spoluobčany, mohla být snaha levně přijít k bytu. Však to také místostarosta Jan Kotačka (Spolupráce-aktivity) Markovi hned vmetl do tváře: „V příspěvku pana Marka zaznělo poměrně hodně ostrých slov… pan Marek by se ale měl zdržet jakéhokoliv hlasování kolem bytů tohoto typu, protože v tom je osobní zájem člověka, který tam bydlí a jehož snaha podle mého názoru je, aby město mu ten byt dalo ne-li zadarmo, tak za velmi, velmi, velmi sníženou cenu. V tomto případě to jako jistý střet zájmů vidím.“ Na povinnost před rozpravou k dané záležitosti v případě, že je u nich střet zájmů, poté upozornila všechny zastupitele i tajemnice městského úřadu Jaromíra Moudrá. Pro Marka však už bylo pozdě. Tuto zásadní povinnost zastupitel Marek nesplnil a svoji příležitost zůstat úctyhodným člověkem tak zahodil. Ve své snaze o revizi Zásad pro prodej bytů Marek nenašel podporu ani u vůdce radniční opozice Ivo Matouška (Změna! Rozhodnete?). „Nedovedu si představit znovuotevření tohoto problému, považuji to prakticky za právně nemožné,“ řekl Matoušek.

Přesto dal Markovi starosta Vladimír Měrka (SNK-PRO MĚSTO NÁMĚŠŤ NAD OSL.) šanci, když ho vyzval, ať tedy zformuluje k prodeji bytů vlastní návrh textu usnesení, o kterém by se dalo hlasovat. To Marka vyvedlo z míry natolik, že něčeho takového nebyl okamžitě schopen. Starosta mu dal tedy další šanci a na tři minuty přerušil schůzi. Po přestávkové poradě s Matouškem však už Marek „hodil ručník do ringu“ a žádný protinávrh na usnesení nezformuloval. Zastupitelstvo poté odhlasovalo odprodání 36 bytových jednotek oprávněným nájemcům podle návrhu odboru správy majetku města. Schválilo také záměr odprodeje dalších 17 bytů na Husově ulici. Důležité je především to, že lidé, kteří si dosud byt nekoupili a nehodlají tak ani učinit, zůstávají v nájemním vztahu a zůstává jim u předkupní právo na byt. To je podle místostarosty Kotačky věc, nemající v celé republice obdobu.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk