Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

O Tomáše G. Masaryka je nečekaný zájem

30.10.2019

TŘEBÍČ (mach) - V červenci letošního roku jsme vás na stránkách našich novin seznámili s projektem, určeným pro děti třebíčských základních škol a víceletých gymnázii, který je věnováno 170. výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka (připomeneme si je 7. března 2020). Po letních prázdninách dostává projekt, zaštítěný senátorkou Hanou Žákovou, jasné linie.


Úkolem soutěžních týmů je uchopit téma našeho prvního prezidenta a kupříkladu porovnat Třebíč, jak ji měl možnost osobně poznat během oficiální návštěvy v roce 1928 s tím, jak vypadá město dnes. Nápadům se meze nekladou. Žáci zúčastněných škol také mohou využít nápovědy a indicie, které se postupně objevují na FB stránkách T. G. Masaryk v Třebíči. Hlavním iniciátorem akce je kancelář senátorky Hany Žákové, zejména Milan Krčmář ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Třebíč, třebíčským archivem a městskou knihovnou. Kvůli potřebě vzniku indicií oblékl kostým prezidenta Masaryka historik Jaroslav Bašta. Vznikla tak celá řada zajímavých fotografických nápověd a vodítek.

Některé zúčastněné školy tak už vědí, jakým směrem se jejich soutěžní tým vydá. Jasno mají například ve škole, jež hrdě nese přímo jméno našeho prvního prezidenta, ZŠ T. G. Masaryka. „Ze starých dokumentů, plánů a fotek připravíme fotokoláž, doplněnou o popisky a fotokoláž toho, co se ve škole změnilo a jak vypadá dnes. V plánu je také virtuální prohlídka školy. Žáky nově napadlo udělat rozhovor s ředitelem školy o tom, jak je dnes naplňován odkaz Masaryka. Bude se jednat o video či audio nahrávku,“ nastínil vedoucí pedagog týmu Libor Švec. Žáci mají přístup k archivu školy a další dokumenty mají k dispozici v oblastním archivu Na Potoce. Kromě toho jsou jim k dispozici školní kroniky, čerpat mohou i z almanachu. „Chtěli by i popsat, co vše se ke škole v průběhu času přistavovalo. Kdyby se u nás zjevil Masaryk dnes, tak by školu zvenčí jistě poznal, protože ráz budovy je zachovaný, vevnitř už by to pro něj bylo velké překvapení,“ míní Švec.

To základní škola Kpt. Jaroše půjde naprosto odlišným směrem. „ Ve srovnání s Masaryčkou jsme poněkud novější škola, tudíž musíme pracovat jinak. Vydáme se přírodním směrem,“ načrtla nosné téma zástupkyně ředitele školy Šárka Pokorná. Jedna z nejmladších škol ve městě se dlouhodobě zapojuje do dění mezinárodního vzdělávacího programu GLOBE, ve kterém žáci zkoumají přírodu a aktivně zlepšují životní prostředí nejen v okolí své školy. „Věnujeme se kupříkladu přírodovědnému, meteo- rologickému bádání. Stejného ražení jsou i děti v našem týmu. Našli jsme starý almanach z roku 1928, takové to domovské čtení se záznamy výročních trhů, pranostiky, předpovědi na období. Jsou u toho rukou psané záznamy o počasí z Třebíče té doby. Takže bychom chtěli uchopit toto téma,“ uvedla Pokorná s tím, že ještě netuší, jakým způsobem. Vše je zatím ve stádiu příprav.

Jasno ve výběru nosného tématu ještě nemají ani čtyři soutěžní týmy ze ZŠ Benešova. „Stále hledáme téma, na které se zaměříme. Napadly nás ceny a kupní síla tehdy a teď. Minulý týden jsme byli v oblastním archivu, ve starých novinách viděli Baťovy reklamy a smáli se tomu, kolik tehdy stály boty. Z pohledu dnešních cen je to směšně málo, ale tehdy to byly nemalé peníze. Žáci takhle zatím nikde nebyli a najednou měli v ruce sto let staré věci. Návštěva archivu byla jednoznačně podnětná. Mohu jenom doporučit,“ shrnul učitel Pavel Mikoláš. Je úžasné, že si děti mohou vyzkoušet samostatnou práci a uchopit po svém tak zajímavé téma. „Je potřeba počítat s tím, že je to na úrovní dětí z šestých až devátých ročníků. Není to žádná vědecká badatelská práce,“ podotkl.

Nezvyklé a přitom velmi populární téma si vybral tým ze ZŠ Horka-Domky. „Náš tým se snaží zmapovat, co Masaryk jedl, jakou měl životosprávu a jaký měl vztah k jídlu. Budou se snažit to porovnat s ostatními prezidenty až po současného,“ popsala pedagožka Markéta Švecová. V rámci příprav projektu už žáci vytvořili prostřednictvím dotazníku takový malý průzkum, co jedí děti druhého stupně, jehož výsledky do práce také zakomponují. „Výsledky ještě nemáme kompletní, ale zatím vede pizza. Zkusíme zjistit, zda by takovou pizzu mohl jíst i Masaryk.“

Soutěž jako taková má kromě uchopení zajímavého tématu i další přidané hodnoty. Děti zakusí něco, co by jinak nezažily. Žáci ze Základní školy Bartuškova se rozhodli uchopit téma Boroviny. Hledají pamětníky dávno minulých let a při svém bádání se setkávají s množstvím seniorů. Taková povídání pak mnohdy přinášejí radost na obou stranách. „Časově je to hodně náročné. Jsme vděční za každou babičku, která je ochotná nám něco říci. Ale máme z toho úžasné zážitky,“ připustila tamní učitelka Pavlína Šabatová. „Jsme Boroviňáci, takže uchopíme Borovinu, a to od základů. V linii – Budischowský, Baťa, znárodnění, období socialismu, devadesátá léta až po současnost. Chceme také využít autentické vzpomínky pamětníků. K dispozici máme různé střípky, které do toho budeme zasazovat,“ přiblížila Šabatová. Během svého hloubání narazili i na pamětnici z Hrotovic, která se s Masarykem osobně setkala jako sedmiletá holčička. Další pamětnice si dokonce do dnešních dnů pamatuje básničku, kterou se jako děti učily ve škole k přivítání Masaryka. Mladší ze dvou týmů se bude věnovat třebíčským místům, spojeným se jménem Masaryka – Masarykův most, vyhlídka, náměstí, škola, památník.

Do projektu se zapojilo také státní gymnázium v čele s pedagožkou Lenkou Chybovou. Téma Masaryka tamní studenty do patnácti let zaujalo natolik, že postaví čtyři týmy.

Vše probíhá na bázi dobrovolnosti a ve volném čase, po škole. Do projektu se velmi aktivně zapojilo Muzeum Vysočiny Třebíč a oblastní archiv, městská knihovna nabídla pomoc v rámci své vlastní iniciativy. Jednotlivé týmy mohou využít možnosti bádání ve všech těchto institucích a zároveň mohou počítat s pomocí, ochotou a radou jejich pracovníků. „Témata nemusí být stále ještě jasná. Ještě pořád zveřejňujeme další indicie. Zhruba v polovině listopadu by už ale soutěžní týmy měly mít jasno. Poté je necháme v klidu pracovat. Dohodli jsme se, že termín pro odevzdání prací bude 15. ledna,“ nastínila Hana Žáková s tím, že podoba a místo konání slavnostního ukončení a vyhlášení výsledků je zatím v jednání. Jisté je, že se ponese ve slavnostním duchu a prostorách tomu odpovídajících v únoru příštího roku. Jednotlivé práce budou v nějaké formě publikovány a představeny veřejnosti. Nadále ale zůstanou majetkem školy tak, aby na ně mohli další žáci v budoucnu navázat kupříkladu v dalších ročnících projektu. Posloužit ale mohou také k dalšímu vzdělávání dětí.

Text a foto HoN:

Martina Chromá

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk