Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

O jádru ze všech stran

23.11.2017

VALEČ (ap) - Pohled předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové na bezpečnost provozování Jaderné elektrárny Dukovany v letošním roce bude zřejmě nejdůležitějším referátem, který je očekáván na semináři Občanské bezpečnostní komise při EDU, jenž se uskuteční v úterý 28. listopadu na zámku ve Valči.


Své zhodnocení provozování elektrárny v roce 2017 z pohledu Občanské bezpečnostní komise přednese samozřejmě i předseda občanské komise Aleš John. Se zájmem bude ale jistě sledován i referát ředitele divize jaderné energetiky ČEZ, a.s. Bohdana Zronka, který účastníky semináře seznámí s očekáváními a cíli firmy. Hodnocení provozu dukovanské jaderky se dočkáme i z úst jejího ředitele Miloše Štěpanovského. Na hodnocení spolupráce elektrárny s okolím se ve svých referátech zaměří předseda sdružení Energoregion 2020 Vladimír Měrka a předsedkyně sdružení Ekoregion 5 Petra Jílková.

O budoucnosti jaderné energetiky v lokalitě Dukovan se bude hovořit ve druhé části semináře, kdy je očekáváno vystoupení ředitele Elektrárny Dukovany II Martina Uhlíře, který přítomné seznámí s aktuálním stavem projektu nového jaderného zdroje. O činnosti Vládní komise pro výstavbu jaderných elektráren by měl informovat vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller. Činnost a aktivity sdružení Energetické Třebíčsko v roce 2017 ve svém vystoupení shrne jeho předseda Vítězslav Jonáš. O provozu Správy úložišť radioaktivních odpadů a postupu projektu hlubinného úložiště pohovoří ředitel SÚRAO Jiří Slovák. Očekáváno je i vystoupení ministra průmyslu a obchodu, pokud se do Valče rozhodne přijet.

Občanská bezpečnostní komise při JE Dukovany pořádá svůj seminář o aktuálním provozu i budoucnosti elektrárny každoročně. Zazní tedy nejen informace ze současného stavu provozu, stavu udělení povolení pro jednotlivé bloky, ale také k aktuálnímu stavu a vývoji projektu výstavby nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovan. Seminář je určený pro zástupce obcí, měst a sdružení i firem v regionu elektrárny.

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany (OBK) vznikla v roce 1996 na základě dohody mezi Jadernou elektrárnou Dukovany a okolními obcemi. Motivem pro vznik Občanské bezpečnostní komise byla snaha o posílení vzájemné důvěry mezi občany a elektrárnou. Hlavním úkolem komise je provádění nezávislé občanské kontroly provozu jaderných zařízení, jejich srovnání s odpovídající mezinárodní praxí a informování veřejnosti o těchto poznatcích.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk