Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

O novou střechu se postarají pokrývači

29.05.2017

TŘEBÍČ (kv) - Střecha třebíčského větrného mlýna projde v tomto roce rozsáhlou opravou. Havarijní stav se týká jak šindelové krytiny, tak trámoví. Radnice oslovila firmy se zkušenostmi s prací pro muzea lidové kultury. Uspěla ta z Rožnova pod Radhoštěm.


„Naposledy se střecha opravovala v roce 1977. Její severní strana má šindel prakticky strávený, seschlý a nahnilý. Rekonstrukce je nutná,“ říká radní Pavel Heřman. Plocha střechy je asi 60 čtverečních metrů, pokrývat se bude ve dvou vrstvách. Práce by měly být hotové během letních prázdnin. Město zaplatí za výměnu šindelů a části krovu přibližně 430 tisíc korun. „Jedná se o záchrannou opravu. Zároveň v této chvíli dobíhá stavebně-historický průzkum celé budovy, který by nás měl nasměrovat k dalšímu využití,“ dodává Pavel Heřman.

Větrný mlýn je ve vlastnictví města od roku 1929. Z původního funkčního vybavení mlýna, ve kterém se drtila kůra používaná na činění kůží, se nedochovalo nic. Zato se dochovala podoba sociálního bydlení, čítající tři samostatné byty s vodou a toaletami v suterénu, které byly využívány až do roku 1975. O dva roky později, u příležitosti 700. výročí založení města, se mlýn dočkal posledního většího zásahu. Viditelnou změnou byly lopatky, které ale nijak nekorespondovaly s někdejším vzhledem mlýna.

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk