Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Obchvat Jaroměřic a rozpočet EU

05.03.2020

JAROMĚŘICE N./ROK. (ap) - Termín výstavby silničního obchvatu západně od Jaroměřic zatím stanoven nebyl. Kdy se tak stane, to se můžeme jen domnívat v souvislosti s očekávaným zahájením nového finančního období Evropské unie, ze kterého bude Kraj Vysočina čerpat peníze na stavbu obchvatu.


O rozpočet EU na období 2021–2027 se právě vede bitva. Nový dlouhodobý evropský rozpočet se sestavuje na sedm let a stávající sedmileté období končí právě letos. Česká republika bude moci z nové podoby evropských fondů v rámci politiky soudržnosti v příštím finančním období 2021-2027 získat až 17,8 miliardy eur (asi 454 miliard Kč) v cenách roku 2018. Navrhla to Evropská komise a pro Česko to představuje zhruba čtvrtinový pokles.

V současné době přispívají některé nejbohatší členské státy do rozpočtu EU méně, protože využívají tzv. slev, a v důsledku toho platí v porovnání se svým hrubým národním důchodem na obyvatele nejméně. Na konci ledna přitom opustil EU jeden z největších přispěvatelů do rozpočtu EU, Spojené království. Rozpočet EU tak přijde o víc než 12 mld. euro ročně. Z toho plyne, že všichni ostatní budou muset do unijního rozpočtu platit víc, ať už bude jeho konečná podoba jakákoliv. Odchod Spojeného království – kvůli kterému byl systém slev v roce 1984 zaveden – poskytuje příležitost příjmovou stranu rozpočtu EU reformovat a změnit systém, který se stal neprůhledným a zkresleným.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk