Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Obci došla trpělivost. Hříšníky čekají pokuty

28.01.2019

RUDÍKOV (mach) - Vedení obce došla trpělivost s neukázněnými řidiči. Řeč je o motoristech, kteří parkují svoje vozidla přímo v ulici, ať už na vozovce či na chodníku. V obou případech jimi odstavená auta brání v zimní údržbě, která je v místě s největším dopravním i pěším pohybem v obci víc než žádoucí.


„Situace je dlouhodobě neúnosná, stále se to opakuje. Museli jsme přistoupit k radikálnějšímu řešení,“ svěřil se starosta obce Zdeněk Souček. Zimní údržbu v Rudíkově provádí třebíčské pracoviště Krajské správy a údržby silnic Kraje Vysočina. Děje se tak na základě každoroční objednávky, v níž obec uvede konkrétní ulice. Na základě vývoje klimatických podmínek pak postačí telefonický hovor dispečerovi a ten vysílá vozidlo údržby. Některé ulice ovšem zůstanou neshrnuté a neposypané. Na vině jsou nevhodně zaparkovaná auta. „Z obavy, že dojde k poškození zaparkovaných vozidel, odmítnou silničáři údržbu provést,“ vysvětluje starosta.

Naposled nebyly komunikace posypány ve středu 16. ledna, kdy starosta v předchozí den údržbu objednal. Na vině byla opět zaparkovaná auta. „Silničáři mají momentálně nasazené radlice a kvůli řidičům, kteří svoje auta parkují na chodníku, znemožňují průjezd sypače s poměrně širokou radlicí,“ popisuje Souček. Z důvodu bezpečnosti pak posyp zledovatělé komunikace provádějí obecní pracovníci ručně. Zaparkovaná auta také zamezují provedení údržby chodníku. „Vzhledem k tomu, že parkování na chodníku v celé ulici u základní školy dlouhodobě znemožňuje bezpečný pohyb chodců, dětí ze školy a školky, které musejí neustále uskakovat do vozovky, přistoupíme k razantnějšímu řešení.“ Vedení obce už došla s hříšníky trpělivost. Do konce ledna budou neukáznění řidiči upozorněni letáčkem za stěrač vozidla, že se dopouštějí přestupku dle zákona. Od 1. února bude ke stojícím vozidlům na chodnících přivolávána Policie ČR, aby činila. Pokud se řidiči neumravní, hrozí jim ve správním řízení pokuta do výše 2500 Kč.

„Je potřeba si uvědomit, že chodníky jsou pro chodce a nikoliv pro parkování vozidel. Parkování soukromých vozidel si každý musí vyřešit na svém či pronajatém pozemku! Nikoliv neoprávněným zabráním veřejného prostranství,“ upozorňuje starosta Souček. Vedení obce má i přesto pro motoristy pochopení. „Zprovoznili jsme pro řidiče provizorní parkovací stání pod školou. Někteří jsou ale líní dojít kousek pěšky,“ stěžuje si. Provizorní parkovací plochy zatím zůstávají prázdné. Přísnější postup vedení obce snad ale řidiče přiměje k zamyšlení a změně jejich postoje.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk