Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Obrazy Legem a hudbou malované

20.04.2017

Třebíč (ap) - Neobvykle výpravnými názvy se vyznačují obrazy Paula Ewerta, jejichž výstava, nazvaná Jarní variace v různých formátech, byla v úterý zahájena v Galerii Ladislava Nováka, nacházející se v bývalém třebíčském židovském městě.


Malíř, kreslíř a kolážista Paul Ewert (nar. 1966) je umělec, žijící od roku 1997 střídavě v Třebíči a Lucembursku. Rodákem je z města Lucemburku. Od dětství projevoval zájem o klasickou i současnou hudbu, jako umělce ho ale zajímá především vztah mezi hudbou a výtvarným uměním.

Pro výtvarné aktivity Paula Ewerta je charakteristická tvorba obrazů-objektů-koláží, v nichž se setkávají barvy, nanášené dynamickým štětcovým rukopisem, ale i přímo z tuby, písek a třeba i korálky. Do řady obrazů autor vlepuje předměty původně nevýtvarného původu a určení, včetně fotografií. Často jsou to také kostičky ze stavebnice Lego, symbolizující autorovo dětství a propojující tehdejší intenzivní chlapecké pocity ze hry se současným časem, jak ho prožívá zralý padesátník. Ewertovy artefakty jsou tak komplikovanými, formálně a významově mnohovrstevnými díly, k jejichž tvorbě autor používá prostředků figurativní i nefigurativní malby, náznaku iluze prostoru, gestické i strukturální abstrakce. Autorův tvůrčí proces obvykle formuje i hudební inspirace vážnou hudbou dvacátého století, jejíž podíl na vzniku výtvarného díla ovšem divák jen těžko docení. Návodem k prožitku mu mohou být epické popisky třeba tohoto druhu: „Porta Coeli (Brána nebes), když jsem poslouchal stejnojmenné dílo od Milana Slavického“, akryl a písek na plátně, 2009.

Výstava potrvá do 4. června, otevřena je denně 9 do 17 hodin.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk