Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Obrazy vystavují matka s dcerou

28.08.2017

Náměšť nad Oslavou (ap) - Matka a dcera, Jindra Husáriková a Šárka Mrázová Cagliero, vystavují své obrazy na právě probíhající výstavě v soukromé Galerii 12, kterou zájemci o výtvarné umění najdou v areálu kovářů Tasovských na konci parku náměšťského zámku.


Jindra Husáriková (1931 – 2016) absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze u profesorů Kybala a Baucha a do výtvarného života vstupovala na konci 50. let minulého století. Její figurální kompozice lapidárního výrazu bez zbytečných detailů vyznívají monumentálně, ať už jejich inspirací byly děje pohádkové či mytologické. Obrazy Jindry Husárikové patří do proudu figurálního fantaskního umění expresivního charakteru, často baladického ladění, jak odpovídá středoevropské malířské tradici, ve které autorka vyrostla a jejíž byla pokračovatelkou.

Dcera malířky Husárikové, Šárka Mrázová Cagliero (1962), od roku 1985 žije a tvoří v Itálii, ve Valli di Lanzo. Věnuje se převážně malbě, kresbě a kolážím. Její důmyslně vystavěné kompozice zářivé barevnosti, vytvářející neiluzivní obrazový prostor, jsou vyznáním rodině, místům, které navštívila a kráse přírody. Nepochybně i charakter intenzivního slunečního světla, jaké malířka může zažívat ve středomoří, se podepsal na podobě jejích maleb. Malířská tvorba Šárky Mrázové Cagliero je tak zároveň přitakáním smyslu závěsného obrazu i po uplynulém století vývoje výtvarného umění, kdy byl jeho konec několikrát ohlašován. Podle Jaroslava Mráze jsou její obrazy „protikladem dnes tak převládajících prezentačních gest, která mají zakrýt chudobu a vyprázdněnost autorů, kteří sami sebe považují za umělce, ale jsou ve skutečnosti pouhými pozéry, v lepším případě dekoratéry či aranžéry.“ Výstava potrvá do 30. září, otevřena je v út – ne 13 – 17 hod, mimo otevírací dobu tel. 724 301 621.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk