Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Obsluhoval světla na atrakci, ta ho zabila

18.05.2015

TŘEBÍČ (pch) - V pátek 15. května kolem třiadvacáté hodiny došlo v Třebíči na Podzámecké nivě k tragické události. V souvislosti s provozem jedné ze zábavních atrakcí, otočné lavice, se těžce zranil sedmnáctiletý mladík z Třebíčska.


„Mladík utrpěl velmi vážná poranění, se kterými byl v kritickém stavu převezen do třebíčské nemocnice. V sobotu v časných ranních hodinách na následky poranění zemřel. Provoz atrakce byl okamžitě ukončen. Na místo vyjela kompletní výjezdová skupina územního odboru Policie České republiky v Třebíči. Místo události v noci a opakovaně dnes v ranních hodinách důkladně ohledali a zadokumentovali třebíčští kriminalisté, kteří také vyslechli všechny svědky události. Případ prověřují kriminalisté oddělení obecné kriminality, kteří od provozovatele atrakce zajistili potřebnou dokumentaci, důležitou pro další prověřování okolností případu a případné míry zavinění,“ konstatovala tisková mluvčí policie Dana Čírtková.

Horácké noviny získaly prohlášení provozovatele atrakce rodiny Kočkovy, konkrétně Barbory Kočkové, které celou událost popisuje a upřesňuje informace, které se po nešťastné události objevily na veřejnosti: „Lukáš byl velmi blízký přítel naší rodiny. Přišel tam za tím účelem, aby obsluhoval hudbu. Byl velmi nadaný, co se týče elektřiny. Sám si sestrojil světelné efekty. A právě ten den nás požádal, zda by je mohl namontovat na tu atrakci s tím, že je bude sám, včetně hudby, ovládat z ovládací kabiny.

Byl jak náš syn. Chodil k nám šest let. Věděli jsme, že je velice schopný a šikovný. Podotýkám, že s námi jezdil delší dobu a byl každý týden proškolován od mého manžela, co může a co nemůže. Měl vědomosti, troufnu si říct, víc než kdejaký náš kolega, co má dělat a jak se má chovat.

K této tragické události došlo z toho důvodu, že atrakce létající lavice byla v provozu, otáčela se zrovna doprava. Můj manžel (Jan Kočka – pozn. autora) obsluhoval lavici a tento mladý hoch se věnoval světlům a hudbě. Najednou došlo k momentu, že někdo zakřičel: „Klíče.“ Ty jednomu z návštěvníků atrakce pravděpodobně vypadly z kapsy. On, naprosto bezmyšlenkovitě, vyskočil z té ovládací kabiny, utíkal na druhou stranu té atrakce, což je takových deset metrů, a v okamžiku, kdy lavice byla nahoře nad ním, tak on udělal naprosto nepředpokládanou věc, že se ohnul pro ty klíče. V okamžiku, kdy byl ohnutý, a to už bylo v okamžiku, kdy manžel brzdil tuto atrakci, na něj najela.

Je nám to strašně líto, byl to prakticky člen naší rodiny. Neumíme si to vysvětlit, ani jeho maminka, se kterou jsem mluvila. Byl to moc pečlivý chlapec, věděl, co má dělat. Nechápeme naprosto to jeho zkratové jednání, protože to byl velice chytrý a inteligentní kluk.

Chci říci, že na atrakci nebyla zjištěna sebemenší závada. Atrakce byla teprve na třetí akci, má vydaný TÜW (speciální certifikát). Je to jedna z mála atrakcí, která má TÜW vydaný. Po bezpečnostní stránce se neshledalo absolutně nic špatně. Dokonce jsme si na tuto akci, abychom udělali pro bezpečnost maximum, sjednali ochranku, která dohlížela na to, aby se na atrakci nedostal větší počet návštěvníků. Na atrakci máme veškeré revize, školení, certifikáty… Z bezpečnostního hlediska nešlo už víc udělat.

Byl to náš nejlepší kamarád. Nechápeme to.“

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk