Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Odstřelovači, životně důležité prostory, drony a žiletkový drát

30.05.2019

DUKOVANY (ap) - Pušku s optikou, kterou policejní odstřelovač zastřelí člověka spolehlivě na vzdálenost sta metrů hned první ranou, si mohli prohlédnout účastníci „Bezpečnostního dne EDU“, který se konal ve středu 22. května.


Na improvizované výstavce v areálu atomové elektrárny měli milovníci zbraní příležitost také potěžkat malý samopal CZ Scorpion EVO 3 A1 s účinným dostřelem 100 metrů, ze kterého lze při nepřetržité střelbě vystřelit (bez samovznícení náboje) 180 nábojů. Útočná puška CZ 805 Bren A1 se 30 kusy nábojů v zásobníku se mohla po- chlubit účinným dostřelem 500 metrů a balistickou životností své hlavně 20 000 ran. A třeba lehký kulomet FN Mk 48 Minimi ráže 7,72 milimetrů, určený pro mířenou střelbu na pozemní i vzdušné cíle, má rychlost bojové palby až 400 ran za minutu. To vše (a řadu dalších typů hlavňových zbraní) mají k dispozici vojáci a Speciální jednotky Policie ČR, které mají své sídlo přímo v našich jaderných elektrárnách.

Co zůstává skryto

Dukovany patří spolu s Temelínem mezi nejstřeženější objekty v České republice. Na jejich fyzické ochraně je podílejí Armáda ČR, Policie ČR a bezpečnostní agentura M2C. Běžní návštěvníci zpravidla zaznamenají systém plotů, kamer, nebo ostrahy. Skrytá ale zůstává úroveň působení bezpečnostních složek státu či policie a armády. Právě jejich představitelé a někteří vybraní zaměstnanci dukovanské jaderky se minulou středu zúčastnili uzavřeného semináře, který se zabýval novinkami v oblasti zabezpečení jaderných elektráren. Ty ve většině případů vyplývají z novely takzvaného Atomového zákona. Pro tyto odpovědné lidi byly určeny i prohlídky techniky ostrahy, policistů a vojáků.

Životně důležité prostory

„Novinek v zabezpečení je celá řada. Vymezili jsme životně důležité prostory elektráren, budujeme nové bariéry fyzické ochrany, v součinnosti s Národním bezpečnostním úřadem prověřujeme bezpečnostní způsobilost osob, řešíme počítačovou bezpečnost a mnoho dalšího,“ řekl bezpečnostní ředitel Skupiny ČEZ Daniel Rous, podle kterého by bylo rozhodnutí teroristů zaútočit na některou naši jadernou elektrárnu bláznivým činem bez šancí na úspěch. Ani pád velkého dopravního letadla prý není pravděpodobnou variantou útoku teroristů na elektrárnu. Simulace na trenažéru ukázaly, že není vůbec jednoduché nasměřovat civilní aerobus z výšky několika tisíc metrů na relativně malý pozemní cíl jako je jaderná elektrárna – a trefit se.

Stačilo by přetřít kontejnment?

A pokud by přesto nějaký velký čtyřmotorový stroj dopadl třeba na ochrannou obálku temelínského reaktoru, jeho kontejnment by prý takovému nárazu odolal. „Stačilo by jeho ožehnutý beton znova natřít barvou,“ řekl s jistou nadsázkou bezpečnostní ředitel Rous skupině novinářů. O možnosti napadení elektrárny pomocí dronů se nechtěl nikdo z přítomných příliš šířit, i když dron velikosti většího ptáka nepředstavuje podle Rouse pro elektrárnu významné nebezpečí. Jiné situace by ovšem nastaly v případě válečného konfliktu a použití vojenských dronů či raket.

Žiletkový drát

Do modernizace jaderné elektrárny bylo za posledních deset let investováno necelých 19 miliard korun. Energetici přitom průběžně obnovují nejen samotné výrobní zařízení, ale také řídicí a bezpečnostní systémy nebo technické prvky fyzického ostrahy elektrárny. Nedávno zmodernizovali prostory pro vstup a vjezd do dukovanské elektrárny a v současnosti pokračují práce na rekonstrukci betonové zdi lemující celý areál včetně nového oplocení. To je už na pohled oproti původnímu vyšší, osazeno novou detekční technikou a sugestivně působícím žiletkovým drátem.

Vstup jen ve dvou

S novinkami ve formě nových vstupů či úprav bariér a plotů se zaměstnanci elektráren setkávají téměř denně. V praxi by do bezpečnostně významné technologie, jakou jsou reaktorové sály, měli zaměstnanci od prvního ledna 2020 vstupovat vždy nejméně ve dvou a s platnou bezpečnostní kvalifikací. O ni žádají pracovníci průběžně. „Aktuálně již Národní bezpečnostní úřad prověřil bezpečnostní způsobilost přibližně 1500 našich zaměstnanců. Zatím evidujeme jen jednotky případů, kdy prověrku zaměstnanci nezískali,“ doplnil Daniel Rous.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk