Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Oficiální adresa v zahrádkářské kolonii: bydlení bez nároku na plný servis

15.05.2017

TŘEBÍČ (kv) - Bydlení v zahrádkářské kolonii je od doby, kdy padly normy, které z chatek nedělaly o moc víc, než kůlny na nářadí, přitažlivé pro stále více lidí. Legislativa jim navíc umožňuje mít v zahrádkářské kolonii i trvalé bydliště. Podmínkou však je, aby měla nemovitost adresu, tedy jasnou identifikaci včetně popisného případně evidenčního čísla.


Byť se třebíčská radnice původně praxi přidělování evidenčních čísel v koloniích, kterých jsou ve městě desítky, bránila, po opakované žádosti jedné z majitelek přistoupila na změnu. „Ta paní byla neodbytná a evidenční číslo požadovala,“ přiznává starosta města Pavel Janata. To, že je město povinno evidenční číslo přidělit, nakonec potvrdilo i ministerstvo vnitra. A aby bylo možné nějaká čísla rozdávat, musí být vytvořený systém, jak se v zahrádkářských koloniích orientovat a jak definovat adresní místa

Adresy budou tvořeny zkratkou ZK, názvem kolonie a evidenčním číslem. Zkratka ZK (zahrádkářská kolonie) je nutností, protože názvy některých osad jsou shodné s názvy ulic ve městě. Kolonie Sv. Čecha se nachází na jižním okraji města při cestě na Slavice, ulice Sv. Čecha vede od starého hřbitova na Václavské náměstí. Většina zahrádkářských kolonií už své názvy má. Tam, kde chyběly, bylo přistoupeno k číselnému označení (např. Poušov II., III. atd.)

Jak velký bude nakonec zájem o to, mít v zahrádkářské kolonii trvalý pobyt, se teprve ukáže. Nicméně už teď radnice přiznává, že má z masovosti takového kroku obavy. „Ne- jsme z toho nijak nadšeni,“ říká starosta Pavel Janata a upozorňuje na to, že oblasti zahrádek se automaticky nestanou rovnocennou součástí města. Ať už jde o údržbu komunikací nebo třeba vyvážení komunálního odpadu. „Kdo se takto rozhodne, musí prostě počítat s tím, že bydlí na zahradě a ne ve městě,“ vzkazuje starosta.

Přitom sám odhaduje, že právě svoz odpadu by mohl být v budoucnu největší třecí plochou. Kdo se totiž přihlásí k bydlišti v Třebíči, musí platit do systému nakládání s odpady. Nezaručuje mu to ale popelnici a její pravidelné vyvážení. Může ale využívat kontejnery anebo odpad odevzdávat na sběrných dvorech.

Nakonec ale možná nepůjde o žádnou dramatickou změnu, protože mnozí lidé už teď v zahrádkářských koloniích trvale žijí. Jen mají oficiální adresu na městském úřadu.

Foto HoN: Vendula Krausová

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk