Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Oheň se dostal do blízkosti domů

10.08.2015

MASTNÍK (pch) - Již několik týdnů trvající sucho přidělává práci hasičům. Dnes a denně vypukne několik požárů na polích či v lesních porostech. Bohužel nejsou dnes žádnou výjimkou. Jak takový boj s rychle se šířícím ohněm probíhá? Měli jsme možnost sledovat boj s červeným kohoutem na poli u Mastníka v pátek odpoledne.


Je parné ospalé odpoledne, když ticho protkne zvuk požárních sirén. Zní ta v Mastníku, i ta v nedaleké Starči. Brzy se vesnice zahaluje do dýmu a všude je cítit spálenina, vzduchem poletuje popel. To už k ohni míří stařečská cisternová tatra. Je u ohně brzy, protože byla nedaleko, a to je velké štěstí, protože oheň se po vyprahlém strništi šíří jak lavina a dostává se i do nedalekého lesa, míří k bývalému vepřínu, a co je nejhorší, po proschlé strání míří i k vesnici.

První cisterna dokáže požár zpomalit. Přijíždí druhé stařečské auto a jim v patách i cisterny Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina ze stanice Třebíč. A za nimi ještě dvě cisterny z Čáslavic a z Rokytnice nad Rokytnou. .

První cisterny požár lokalizují a dostávají ho pod kontrolu.

V Mastníku na návsi je mezitím také rozruch, domácí hasiči připravují u požární nádrže PS dvanáctku, aby mohli čerpat vodu a doplňovat tak prázdné hasičské cisterny, které brzy přijedou. Netrvá to dlouho a první je na místě. Stroj se rozbíhá, hadice plní vodou a za pár minut se první naplněná cisterna vrací na požářiště. Oheň už sic vidět není, ale je třeba prolévat zem kvůli možným podzemním ložiskům požáru.

Cisterny se tak na návsi plní dál, nyní se jede na dvě hadice, takže voda teče do dvou cisteren zároveň. Je to docela cvrkot, ale všechno funguje, jak má. Z požární nádrže ale rychle mizí voda, vždyť během chvilky odvezli hasiči na pole kolem padesáti kubíků vody. Hasiči z Rokytnice nad Rokytnou proto pro jistotu zřizují další odběrné místo na rybníku za vesnici. Naštěstí ho nebude třeba využít.

Nahoře nad vsí se zdá být uhašeno. Hasiči prolévají hlavně okraj lesa a stráň nad obcí, aby se požár dál nešířil.

Klid je jen zdánlivý, protože za chvíli se objevuje oheň na vedlejším poli. Jeho likvidace je už velmi rychlá, hasiči jsou na místě a připraveni.

Blíží se podvečer a boj s ohněm končí, tedy přesněji řečeno jeho první fáze. Cisterny vzdálenějších sborů odjíždějí a odjíždějí i profesionální hasiči. Zůstává jen ta stařečská a místo hlídá až do setmění. V tu chvíli nastupuje i termokamera. Zdá se, že nikde žádné ohnisko dalšího potencionálního požáru není, přesto domácí hasiči neponechávají nic náhodě a ustanovují dvojčlenné hlídky, které budou požářiště vizuálně hlídat až do rána.

Pole nad Mastníkem bylo naštěstí posečené a hasičům se podařilo rychlým zásahem zabránit ohni, aby se šířil dál do lesa nebo směrem k vesnici. Škoda je tak nulová, shořelo „pouze“ dva a půl hektaru strniště. A příčina? Kámen pod lištou kombajnu.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk