Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Okradených seniorů neustále přibývá

06.08.2012

Třebíč, Vysočina - Od začátku letošního roku do současnosti došlo na Vysočině ke čtyřiceti případům, při kterých se obětí trestného činu stal senior a poškozeným při nich vznikla škoda přes milion korun. Podvodníků, kteří se zaměřují na okradení důchodců, neubývá. Naopak, jsou stále vynalézavější. Stejně jako se to stalo v úterý 24. července sedmasedmdesátileté ženě v Třebíči.


Podle policejní mluvčí Kroutilové ji kolem jedné hodiny odpoledne navštívila neznámá žena. Pod záminkou vrácení přeplatku za plyn ji poškozená vpustila do svého bytu. Pachatelka údajně neměla drobné a z tohoto důvodu poškozená vyndala své úspory, aby pachatelce vrátila na pětitisícovou bankovku. Po odchodu zlodějky majitelka bytu zjistila, že byla okradena o částku více než patnáct tisíc korun.

„V poslední době zaznamenali policisté nárůst této trestné činnosti. Jen v červenci došlo k šesti případům okradení seniorů, kteří přišli o celkovou částku více než 300 tisíc korun,“ upozornila jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová. Podle policejních údajů si pachatelé za své oběti vybírají nejčastěji obyvatele rodinných domů v menších obcích. „Ve většině případů se krádež odehrála tak, že jeden pachatel seniora zabaví a další prohledá dům. Jedná se především o dvě až tři dospělé osoby nebo jsou ve skupině pachatelů i děti,“ popsala mluvčí Kroutilová. Pachatelé se do vyhlédnutého místa většinou dopraví autem, které ale zaparkují na vzdálenějším místě.

V mnoha případech pachatelé ukradnou seniorům jejich celoživotní úspory. Zloději se nejčastěji vydávají za pracovníky různých organizací, úřadů či služeb, nabízejí cenově výhodné zboží, výkup různých produktů, zneužívají přirozeného lidského soucitu a ochoty pomoci ostatním v nesnázích. Při krádežích využívají momentu překvapení a své mnohdy až neuvěřitelné drzosti. Pachatelé nejčastěji osloví seniory s již připravenou smyšlenou historkou a veškeré své chování mění podle aktuální situace. „Pachatelé jsou velmi vynalézaví a přesvědčiví. Mají většinou příjemné vystupování, jsou velmi komunikativní a vhodně oblečení. Velmi rychle také dokážou využít situace, kdy poškození nemají uzamčené dveře,“ varovala mluvčí Kroutilová a dodala, že zloději jsou schopní velmi snadno vniknout do domu a prohledávat místnosti i v situaci, kdy je senior doma.

Typickým případem bývá, že si lidé řeknou o vodu. K takové události došlo například na Polensku ve středu 25. července. Po desáté hodině dopoledne přišla k rodinnému domu dvaadevadesátileté seniorky neznámá žena. „Poškozenou požádala, zda by jí dala napít vody. Seniorka ženě vyhověla a vzala ji do domu. Neznámá žena pak poškozenou v jedné místnosti zabavila a do domu se v té době dostala další z pachatelek,“ vylíčila Kroutilová. Teprve až žena odešla, důchodkyně zjistila, že jí ze skříně zmizelo přes 200 tisíc korun.

Policisté důrazně varují seniory, aby nezvali neznámé osoby do svých domovů a při každém opuštění domu za sebou zamkli dveře. Pozor je nutné dát si zvláště na podvodníky, kteří se zkoušejí dostat do domů s historkou, že potřebují vodu k napití či do vozidla, využít toaletu, poskytnout péči svému dítěti, nebo chtějí peníze pro kamaráda, který je zraněný v nemocnici.

Autor: Jana Svobodová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk