Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Za mimořádných bezpečnostních podmínek zasedalo ve čtvrtek 23. dubna třebíčské zastupitelstvo. Jednání probíhalo v rouškách s rozestupy a s vyloučením veřejnosti. On-line přenos byl k zájemcům k dispozici jako obvykle.
(foto: Reprofoto HoN)

Opozice se pokusila zneužít školky

28.04.2020

TŘEBÍČ (mach) - V podstatě ze dne na den začal po celém Česku panovat nouzový stav. Děti na Vysočině se po jarních prázdninách už nevrátily do školních lavic. Rodiče dětí, navštěvujících mateřskou školku, měli na výběr, školky se v Třebíči nezavřely. Pro jedny bohudík, pro druhé údajně neřešitelný problém.


Kdo z rodičů mohl, zůstal doma na OČR s dětmi, což stát povolil po celou dobu zavření vzdělávacích zařízení. Mnozí zaměstnavatelé to z důvodu ekonomicky svízelné situace dokonce uvítali. Ten, kdo má doma školáčka a školáka zároveň, byl vyzván, ať zůstane doma s oběma dětmi. Ten, kdo má ale děti v předškolním věku a chtěl zůstat doma na OČR, ostrouhal. Legislativa totiž v krizovém stavu neumožňuje rodičům čerpat OČR, pokud jsou na jejich území v provozu alespoň některé školky. A v Třebíči zůstalo ve speciálním režimu otevřeno všech třináct. Město má podrobnou statistiku docházky. Nejméně dětí během jednoho týdne přišlo 39 (průměrný počet za týden). Aktuálně je ve školkách denně přes osmdesát dětí.

Na zasedání zastupitelstva otevřela toto téma Blanka Kutinová (Třebíč občanům!). „Já bych se chtěla vrátit k mailu, který byl adresován nám zastupitelům od manželů Kotačkových, týkající se nároku na ošetřovné. Obracelo se na mě hodně rodičů, kteří s tímto měli velký problém. Museli si vybírat dovolenou, měli strach o děti, které jsou alergické nebo jinak nemocné nebo je nemocný někdo jiný v rodině,“ uvedla do problému.

„Tato problematika byla nejčastějším bodem jednání krizového štábu. Legislativa je postavena tak, že rodiče mají nárok na ošetřovné pouze v případě, že na území města zřizovatel uzavře všechna zařízení předškolního vzdělávání. Vláda uzavřela školy, školky nechala na zřizovatelích. Přístupy byly různé. Krajskou hygienickou stanicí jsme byli ubezpečeni, že ponechání otevření mateřských škol s výzvou k rodičům, aby nechali doma děti, které mohou být doma se svým starším sourozencem, je bezpečné. Množství rodičů chodilo do práce. Nemohli zůstat doma a potřebovali někam dát své dítě,“ hájil rozhodnutí radnice starosta Pavel Pacal s tím, že za otevřené školky se přimlouvala i ředitelka třebíčské nemocnice. „Nikdo nevěděl, zda počty nakažených raketově porostou a lékařský personál, sestry by musely jít do práce bez ohledu na to, zda mají malé děti,“ doplnil.

V ORP Třebíč se mnohé školky zavřely a nastal problém s umístěním dětí rodičů, pracujících v Integrovaném záchranném systému (IZS). V reakci na to vláda nařídila v obcích s rozšířenou působností zřídit speciální školku právě pro tyto děti. Spolu s nimi tam mohly docházet také děti rodičů, pracujících v sociálních službách a dětí rodičů, zabezpečujících tuto službu. „Školky jsme nechali otevřené, nešli jsme cestou slučování, aby se nevytvářela velká skupina. Rodiče pracující v obchodech, ve vodárenství, v telekomunikací, či v jaderné elektrárně by neměli děti kam dát, těch potřebných profesí je celá spousta,“ poukázal Pacal. „Myslíme si, že krizová situace je od toho, abychom těmto složkám umožnili chodit do práce, protože všichni potřebujeme, aby tekla voda, všichni si potřebujeme jít do obchodu nakoupit. Je to rozhodnutí každého města a my jsme se rozhodli tímto způsobem a potvrdilo se nám, že naše rozhodnutí bylo správné.“

Vysvětlení ze strany vedení radnice však opozici neuspokojilo. „Škoda že jste nemysleli na ty stovky rodičů, kteří museli být s dětmi doma, museli si vzít dovolenou, jako například Kotačkovi, kde vlastně oni byli zoufalí z toho, že musí být doma zadarmo,“ opáčil Jaromír Barák (Třebíč občanům!).

„Ti rodiče měli možnost, mohli dát své dítě do školky. Zajistili jsme tam takové hygienické podmínky, aby tam děti mohly fungovat. Pokud je tam nechtěli dát, bylo to jejich rozhodnutí. Nemůžeme vyjít vstříc každému,“ uzavřel toto téma starosta.

Autor: red
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk