Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Opozice nabádala radnici k obcházení pravidel

18.12.2017

MORAVSKÉ BUDĚJOVICE (pch) - Hned na začátku zasedání moravskobudějovického zastupitelstva se zastupitelka Yvone Švaříčková pokusila do programu zařadit bod, kterým by radnice přispěla tamnímu Sokolu na provoz. Šlo o částku šedesáti tisíc korun. Přesný název bodu zněl: Žádost o dofinancování státní dotace na provoz a údržbu.


Sokol se dostal do problémů po korupční aféře ve financování sportu, po které ministerstvo dotace zaseklo. Sokol si podal žádost o dotaci, kterou se zabývala rada města, ale nebyly splněny jasné dané náležitosti žádosti. „Požádali jsme Sokol o předložení výkazů za tři čtvrtě roku,“ uvedl vedoucí finančního odboru Horník. „Rada města chtěla vidět čerpání a financování během celého roku, především stav banky a pokladny,“ doplnila ho radní Jana Kiesewetterová. Na žádosti chyběly i podpisy. Přesto se o návrhu Yvone Švaříčkové hlasovalo a k zařazení bodu nedošlo.

Yvone Švaříčková se ovšem nevzdala (její syn Jan je starostou Sokola) a znovu k této tématice rozproudila diskuzi při projednávání rozpočtových opatření. „Tady není nikdo, kdo by peníze Sokolu dát nechtěl, ale ta žádost má určitá pravidla a ta je třeba dodržovat. Kdybychom je obešli, vznikne nebezpečný precedens,“ řekla zcela jasně zastupitelka Eva Šafránková. Její slova plně korespondovala i s názory opozice, protože několik minut předtím, ovšem v jiné souvislosti, hovořil o nebezpečných precedensech i opoziční zastupitel Petr Stejskal. „V tuto chvíli se neřeší otázka toho, zda doplatíme rozdíl nebo ne. Starosta mnohokrát řekl, že je to jen odloženo a k rozhodnutí potřebuje pouze doložit dokumenty,“ připomněl znovu zastupitel Michal Drexler.

Opozice se ovšem nevzdávala a chvílemi to vypadalo tak, že se dokonce snaží na vedení města vytvářet nátlak, aby porušovalo závazně daná pravidla. Yvone Švaříčková nakonec svůj návrh stáhla, ale diskuze ještě pokračovala. „Tato diskuze nikam nevede. Především proto, že není vůle na straně, která má právo toto rozhodnout. Je to osobní. Zdá se mi absurdní, že se diskutuje o šedesáti tisících,“ posteskl si Petr Stejskal a vlastně tak napadl vedení města, za to, že dodržuje schválená pravidla. Diskuze tedy nebyla o šedesáti tisících, ale o tom, zda radnice poruší pravidla nebo ne. „Kdybychom tohle udělali u někoho, kdo není na ně napojen, tak by na nás nenechali niť suchou,“ řekl na adresu opozice starosta Bařinka.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk