Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Opozice útočí na pilíř kultury

14.05.2010

Moravské Budějovice - Na první pohled nevinné sdělení kontrolního výboru vyvolalo na zasedání moravskobudějovického zastupitelstva doslova bouři. „Kontrolní výbor doporučuje městu Moravské Budějovice uzavírat veškeré smlouvy písemnou formou,“ vzkázal výbor. Jednoznačně šlo o narážku na neexistující smlouvu s agenturou Ars koncert na pořádání festivalu Setkávání


Václava Hudečka v roce 2009.

„Smlouva existuje,“ tvrdil starosta Vlastimil Bařinka. Podle jeho slov ji osobně podepsal asi měsíc a půl před zahájením festivalu. Poté ji odeslal do Brna na Ars koncert. Tam ji ovšem podepsat odmítli. Festival proběhl a na smlouvu se nějak zapomnělo. Starosta si ji z Brna vyžádal teprve, až se o ni začal zajímat kontrolní výbor. „Nebyl jsem důsledný a nepohlídal jsem si, aby nám smlouvu vrátili včas,“ sypal si Bařinka popel na hlavu.

Opozice též kritizovala, že během loňského festivalu bylo utraceno 317 tisíc korun za občerstvení. Jaroslavu Doležalovi se nelíbilo především to, jak bylo občerstvení vyúčtováno. „Musí to být rozepsáno,“ hřímal. Ředitelka kulturního střediska Jaromíra Hanáčková má na občerstvení tři faktury, a to na každý raut zvlášť. Na každé z nich je uveden počet pozvaných lidí a částka na osobu. To je podle ředitelky, a také podle finančního odboru, dostačující. „Nevidím v tom nic špatného,“ přizvukoval Vlastimil Bařinka.

Starosta se snažil zastupitelům vysvětlil, že veškeré náklady na festival byly hrazeny ze sponzorských peněz. „Město do toho nedalo ani korunu. I to občerstvení, které muselo být reprezentativní, bylo placeno ze sponzorských peněz.“ V tom si ovšem nerozuměl s Jaroslavem Doležalem, který se domnívá, že i sponzorské peníze jsou finance veřejné. Zmatek vznikl hlavně kvůli tomu, že peníze na festival šly dvojí cestou. Malá část prošla kulturním střediskem, větší část pak přímo přes agenturu Ars koncert. „Přes agenturu to bylo jednodušší,“ uvedl Bařinka, podle kterého zůstalo z festivalu šest set tisíc korun na další kulturní akce ve městě.

V letošním ročníku agentura Ars koncert už nefiguruje. Podle Vlastimila Bařinky se jí nepodařilo sehnat dostatek peněz. „Letošní ročník je zcela v režii městského kulturního střediska,“ prohlásil Bařinka.

„Navštívil jsem Václava Hudečka a vysvětlili jsme si, jak to bude a kolik to bude stát,“ řekl. Nakonec se totiž zjistilo, že bez agentury se dá festival udělat o čtyřicet procent levněji. „Tvrdím, že loňský festival byl finančně úspěšný a navíc přivedl peníze na další akce moravskobudějovického kulturního léta,“ řekl jasně starosta.

Útok opozice lze v mnohém chápat jako začátek předvolebního boje, který ovšem může ohrozit podstatu celého festivalu, který se během dvou let stal významnou kulturní událostí v našem regionu.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk