Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Oprava Říčních lázní na Polance stále pokračuje

29.06.2018

TŘEBÍČ (evu) - Modrá, žlutá a červená, typické barvy, které momentálně prezentují Říční lázně na Polance. Momentálně dělníci, kteří pracují na opravách této kulturní památky, odstraňují starý nátěr. Radnice nechala v loňském roce zpracovat restaurátorský průzkum posouzení barevnosti. Tím se zjistilo, že dříve použité barvy byly mnohem tlumenější.


Rekonstrukce dřevěné budovy říčních lázní na Polance začala v roce 2016 a letos práce pokračují už třetí etapou. Opravu spolufinancuje město Třebíč a Ministerstvo kultury. „V první a druhé etapě opravy byly vyměněné nosné sloupy a vnější trámy dřevěné budovy, byly vybourány poškozené základové prahy pod dřevěnými převlékacími kabinkami a vyměněny degradované vnitřní části dřevěných konstrukcí, schodnic, zábradlí i části poškozených palubkových podlah. Letos probíhá odstraňování starých nátěrů dřevěných částí a ty se budou znovu natírat. V období letních prázdnin budou práce přerušeny a dělníci se do říčních lázní vrátí zase v září,“ řekla tisková mluvčí Irini Martakidisová.

„Původně se počítalo, že třetí etapa bude poslední. Nicméně rozsah prací a náročnost prací na obnově povrchové úpravy, to znamená odstranění veškerých dosavadních nátěrů, které tam jsou. Ošetření dřeva a nové nátěry jsou tak náročné, protože se to vše musí dělat ručně, není možné tam postupovat jinak a zároveň ty nátěrové hmoty, ty, které tam mají být nově použity, jsou velmi drahé. Došlo k tomu, že jak objem prací a jejich časová a finanční náročnost celé akce nás přinutila v tuto chvíli jít minimálně do etap čtyř. To znamená, že ještě v roce 2019 bude čtvrtá etapa. Pokud se podaří a budeme úspěšní s tou žádostí, která je v usnesení rady. My jsme projednávali se zhotovitelem, jestli v letošním roce bude mít kapacitu udělat těch prací více, než kolik by odpovídalo zatím nasmlouvaným částkám, respektive dotací, kterou jsme pro letošní rok obdrželi od ministerstva. Ta třetí etapa a na to je uzavřená v tuto chvíli už smlouva, počítala s částkou 1 640 000 korun bez DPH. Z toho 640 000 korun mělo dát město, milion byl přiznaný příspěvek z programu záchrany architektonického dědictví pro letošní rok. Teď jsme se dopídili toho, že firma je schopná v letošním roce tu třetí etapu rozšířit a udělat té práce více, tak že by celková cena letos narostla ještě téměř o milion. Rada rozhodla, že bude požádáno ministerstvo, zda by bylo možno ještě navýšit ten příspěvek z ministerstva kultury pro letošní rok z tohoto programu, tak abychom mohli největší objem prací realizovat v třetí a ve čtvrté etapě a tu záležitost dokončit. Pokud se to nepodaří, je velká obava, že budeme mít ještě etapu pátou. Rozpočtové náklady, pokud bychom zahrnuli všechno, co lze letos udělat, by celkově dělaly 2 636 000 bez DPH. Pokud by ministerstvo nám navýšilo dotaci, tak by byla dotace 1 977 000 a zbytek 659 000, to je 25%, spoluúčast by byla hrazena z rozpočtu města na letošní rok. Uvidíme, zda to dobře dopadne, nebo ne,“ vysvětlil situaci starosta města Pavel Janata.

Autor: evu
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk