Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Těžká technika stojí na pronajatých pozemcích, na mosty by se nevešla.
(foto: Vendula Krausová)

Opravy pokračují, uzavřou se tři mosty

20.05.2010

Velké Meziříčí - Silnice č. 602 mezi Pelhřimovem a Brnem, která představuje do značné míry alternativu pro dálnici a vede z Pelhřimova přes Jihlavu a Velké Meziříčí, pomalu, ale jistě dostává podobu velkorysé páteřní komunikace.


Pro někoho možná až příliš pomalu. První úseky byly realizovány už v letech 2007 a 2008 a celé nové silnice, které má v kraji Vysočina být pětapadesát kilometrů, se nedočkáme dřív než v roce 2012. A to jsou optimistické odhady, protože na některé úseky se teprve vypracovává projektová dokumentace, u jiných nejsou vyjasněné majetkové otázky.

První přišel na řadu úsek okolo Helenína a ve Velkém Meziříčí. Za opravu těchto dvou úseků zaplatil kraj Vysočina 260 milionů korun. Od dubna letošního roku se realizuje další etapa, opravy mostů u Velkého Meziříčí a u Kozlova. Podle informací kraje budou rekonstruované mosty stát přibližně 64 milionů korun. Z původně plánovaných čtyř měsíců se opravy zřejmě protáhnou na sedm. Hotovo by mělo být v listopadu tohoto roku. Zatím se dělaly přípravné práce. Od pondělí 24. května do konce října se mosty uzavřou. Most u Laviček u křižovatky se silnicí III/0015 bude uzavřen úplně. Na mostě u nájezdu dálnice D1 Velké Meziříčí ? západ dojde k uzavírce jen na polovině vozovky, provoz bude řízen semaforem. Most u firmy Auto Opel Dobrovolný se uzavře také úplně. Auta budou moci použít provizorní souběžnou komunikaci. Omezení se dotkne i samotné dálnice, exit 141 Velké Meziříčí - západ bude po dobu rekonstrukce také uzavřen.

V těchto dnech se začíná rozhodovat o zhotoviteli dalšího úseku silnice č. 602 mezi Jihlavou a Pelhřimovem. V úterý 18. května dostala rada kraje návrh na zahájení zadávacího řízení na výběr dodavatelské firmy. Předpokládá se, že k realizaci dojde v roce 2011.

Po stránce projekční a majetkoprávní se začíná realizovat etapa v okolí křižovatky silnice s nájezdem na dálnici D1 Velké Meziříčí ? východ. Kdy se opravu podaří zrealizovat, není vůbec jasné, protože majitelé pozemků dotčených stavbou prozatím s prodejem nesouhlasí.

Silnice má pro dopravu v kraji velký význam. „Lze ji považovat za strategickou ve vztahu k dálnici D1, neboť slouží jako její objízdná trasa,“ uvedl už při zahájení první etapy oprav Václav Kodet, náměstek hejtmana pro oblast dopravy.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk