Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Lada Nejčevová.
(foto: )

Opuštěná zvířata mají šanci

31.01.2011

Třebíč - Jak jsme se nedávno při povídání s celostátním šéfem Ligy na ochranu zvířat Petrem Ondráčkem dozvěděli, tato organizace není v Třebíči jediná, která chce zvířatům v nouzi pomáhat. Novou organizací, která si stanoví podobné cíle, je Sdružení na pomoc zvířatům Třebíč. Zaregistrována sice byla v prosinci loňského roku, ale její členové pomáhají v třebíčském útulku již několik let. Zeptali jsme se místopředsedkyně tohoto sdružení, Lady Nejčevové, co je k rozhodnutí založit sdružení vedlo a kde vidí svoje místo.


Jak to s vaším vstupem ke zvířatům v útulku bylo?

Útulku aktivně pomáháme už několik let. Vytvořili jsme a denně spravujeme webové stránky, jsme organizátory všech akcí, které v útulku proběhly, zveřejňujeme opuštěná zvířata a řešíme i dílčí provozní záležitosti.

V loňském roce jsme dali impuls pro zahájení diskuze o výstavbě nového útulku. Střecha nad venkovními kotci je v kritickém stavu, a tak jsme se snažili apelovat na třebíčskou radnici, aby byla tato situace řešena dříve, než v místě dojde k neštěstí. Na vstřícnost a ochotu k jednání jsme narazili až na oddělení rozvoje, kde nás Ing. Mozor nejen vyslechl, ale začal na pomoci zvířatům také pracovat. V krátkém čase našel vhodné místo a nechal vypracovat studii.

Co jste udělali vy?

Ve snaze urychlit výstavbu nového útulku jsme městu přivedli investora, který je ochoten tuto výstavbu zainventovat.

Za jakých podmínek?

Za úžasných. Je ochoten městu půjčit s nulovým úrokem. Co městu na útulek půjčí, to mu město vrátí. Tomuto člověku totiž nejde o obchod, ale o to, aby se zvířata, v co nejkratší možné době, přesunula do lepších podmínek. Myslím, že v dnešní době je toto gesto hodné obdivu.

Založili jste si organizaci nezávislou na Lize na ochranu zvířat. Až se nový útulek postaví, je pravděpodobné, že se bude hledat nový nájemce. Neuvažujete o tom, že se přihlásíte do konkurzu?

Zatím jsme o tom nepřemýšleli. Naše úsilí se nyní upíná k tomu, aby se zvířata co nejrychleji ocitla ve vyhovujících prostorách. Momentálně by to ani nebylo možné. Všichni máme svoji práci, vše co děláme pro útulek, děláme ve svém volném čase a samozřejmě nezištně.

Kolik zvířat je v útulku nyní a kolik jich tam projde během roku? Pro jakou část se vám podaří najít nového pána?

Nyní se v útulku nachází 42 psů, 12 koček, jedna fretka a potkan.


Statistika psů, kteří v roce 2010 prošli útulkem

Přijato: 113
Vráceno majiteli: 50
Umístěno: 65
Zemřelo: 6
Stav k 31.12. 43
Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk