Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Oslava narozenin malíře Franty se odkládá

28.04.2020

VENCE/PRAHA (ap) - Oficiální oslava devadesátin třebíčského rodáka, malíře a sochaře Františka Mertla (16. března 1930) se vzhledem k nejasné situaci v Česku i v zahraničí odkládá na podzim.


Franta sice své narozeniny oslavil v rodinném kruhu už v březnu doma ve francouzském Vence, kde žije již šedesát let. Avšak velké narozeninové set- kání přátel a obdivovatelů jeho díla v Česku bylo plánováno na sobotu 23. května v Kaiserštejnském paláci na Malostranském náměstí v Praze. Osobní setkání s Mistrem a jeho paní Jacqueline mělo být zároveň společnou oslavou 130. narozenin manželů Jiřího a Radany Waldových. Během slavnostního večera měla být představena sochařská tvorba Franty, jež není v Česku tolik známá jako jeho obrazy. V premiéře měla být prezentována Frantova plastika, která bude darována městu Naarden jako připomínka Jana Amose Komenského a 400. výročí dokončení jeho Labyrintu světa a ráje srdce.

Malíř, známý ve světě pod uměleckým jménem FRANTA, je bytostný figuralista, který celým svým dílem reaguje na znepokojivé tendence a často i tragické momenty ze života společnosti. Mohou se o tom přesvědčit návštěvníci Expozice Franta v prostorách Národního domu na Karlově náměstí v Třebíči, která je přístupná od roku 2014. Tvoří ji díla v hodnotě asi 15 milionů korun, které umělec věnoval svému rodnému městu. Exponáty představují průřez jeho tvorbou v uplynulých 50 letech. Obrazy doplňuje bronzová socha Osmý den, kterou město v roce 2016 odkoupilo za více než milion korun. I přes vysoký věk je Franta stále umělcem v plné tvůrčí síle. V minulých dnech byl například požádán, aby pro kapli z roku 1356 v Saint Paul vytvořil křížovou cestu. Kaple se nachází vedle hrobu Marca Chagalla.

Radana a Jiří Waldovi jsou zakladatelé několika úspěšných obchodních společností a prvními držiteli ceny České televize za Podnikatelský přínos kultuře a umění. Do dnešního dne věnovali na filantropii přibližně 40 mil. Kč. S širší podporou začali po ničivých povodních na Moravě. Jejich stěžejním autorským projektem je ORBIS PICTUS PLAY, unikátní mezinárodní projekt putovních výstav a doprovodných akcí. Základem projektu jsou interaktivní expozice Brána do světa tvořivé lidské fantazie, Labyrint světla, Leporelohra a PLAY inspirované dílem Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Vychází ze známého „škola hrou“ a nabízí návštěvníkům přes 60 interaktivních objektů. V roce 2023, má být v nizozemském Naardenu prezentována výstava u příležitosti 400. výročí dokončení díla Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce, který se stal inspirací projektu. Projekt Orbis Pictus PLAY získal řadu ocenění a referovala o něm třeba i CNN nebo deník The New York Times.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk