Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Osmý den: město se rozhodlo pro mimořádný umělecký nákup

01.12.2016

TŘEBÍČ (kv) - Za čtyřicet tisíc eur koupí město sochu Osmý den, kterou má prozatím jen zapůjčenou. Jejím autorem je František Mertl neboli Franta, který před dvěma lety daroval městu celou kolekci svých obrazů. Dvoumetrová socha součástí daru nebyla, stala se ale stěžejním bodem celé galerie. Navíc patří k vrcholu Frantovy tvorby.


Proto se právem uvažovalo o jejím odkoupení. Pomoci mohly i dotační peníze z ministerstva kultury. Prozatím jsou ale pro město nedosažitelné. „S ohledem na to, že se celá transakce táhne už dlouho a domlouváme se dva roky, považujeme za slušné vůči autorovi odkoupit sochu a nečekat na státní dotaci,“ říká za město radní Pavel Heřman.

Socha vznikla v roce 1993. Franta se při její tvorbě nechal inspirovat nejen křehkostí lidského těla a nemocí svého přítele, ale i symbolickým znovuzrozením Československa, které v 50. letech opustil. Existuje v osmi odlitcích. „Tento má pořadové číslo dvě. Sochy se liší patinováním a drobnými detaily. Dvojka je dobré číslo, protože má nejblíž k originálu. Je to poslední exemplář, který je na prodej. Všechny ostatní jsou prodány ve světových galeriích a nejsou k mání,“ zdůrazňuje význam nákupu Heřman. Socha byla znalci ohodnocena na 60 tisíc eur. „Například ve Švýcarsku byla socha prodána za 90 tisíc eur, ale mistr nám ji nabízí za 40 tisíc, což je cena v podstatě za odlití a patinování,“ dodává Heřman.

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk