Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Osobnost „otce vlasti“ Karla IV. má co říci i dnešku

09.06.2016

Uplynulo 700 let od narození českého krále Karla IV. Setkávám se s otázkou, proč si tolik připomínáme výročí tohoto středověkého monarchy. Nepokládám to za zbytečný návrat do hluboké minulosti. Myslím, že jeho osobnost a dílo má co říci i dnešku a v mnohém může být i pro nás inspirací.


Připomenu alespoň některé momenty. Díky němu se české země staly z nevýznamného území kdesi na východě Evropy prudce se rozvíjejícím centrem vzdělanosti a kultury. Pomohl i hospodářskému rozvoji země. Místo stálých bojů nastolil u nás dlouhé období stability a míru. Byl politikem, který vždy preferoval diplomatické řešení problémů oproti tehdejšímu obvyklému zběsilému válčení. Jako císař římský byl panovníkem evropského formátu a povznesl význam našich zemí v rámci tehdejšího světa. Praha rozkvetla do podoby moderního sídla výrazného i urbanisticky a stala se centrem vzdělanosti. Nechal postavit stavby, které předběhly dobu. Mluvil česky, francouzsky, německy, italsky a latinsky. Založil v Praze univerzitu a na svůj dvůr pozval řadu vzdělanců.

Jeho vize silné Evropy bez válek a s preferencí spolupráce národů je stále aktuální právě v dnešní době často malicherných rozbrojů. Jsem přesvědčen, že jeho dílo bylo pro sebevědomý a samostatný český stát oním základním kamenem, na němž stavěly po staletí další generace. A můžeme tak činit i my. Bude to lepší, než se věnovat nicotnému politikaření a stálým půtkám o věci nedůležité, jak jsme toho často svědky. Je až neuvěřitelné, jak jsou myšlenky a činy našeho krále Karla IV. moderní a aktuální i po těch 700 letech. Buďme na něj hrdí a naplňujme jeho odkaz.

Autor: Jiří Běhounek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk