Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Pachatel zafuněl a s grácií odešel

06.03.2017

DUKOVANY (pch) - Pachatel, který dělá neustále problémy zaměstnancům Jaderné elektrárny Dukovany, odkryl svoji tvář. „Doposud nezastižitelného viníka poničeného oplocení v důsledku padlých stromů kolem záchytné nádrže Jaderné elektrárny Dukovany se podařilo po dlouhé době přistihnout přímo při okusování kmene stromů. Jednoho ze zde žijících bobrů odhalila obsluha čerpací stanice ještě za tmy v brzkých ranních hodinách,“ prozradil tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.


Při střídání noční a ranní směny a průjezdů kolem zdejší kapličky, která se nachází u záchytné nádrže, si Libor Dvořák, který provádí obsluhu čerpací stanice, všiml zdatného bobra, okusujícího kmen stromu. Podle slov Jiřího Bezděka neváhal a místo činu blíže prozkoumal. „Byl jsem od něj na jeden metr. Přišlo mi, jako by mě zprvu nevnímal, pak na mě zafuněl a tím si získal respekt“, popsal Libor Dvořák. Poté bobr odkráčel.

„Bobři se do zdejší lokality vrátili již před několika lety a podle stop, které po sobě zanechávají, se zdejší generaci bobrů daří velmi dobře. Živí se kůrou a lýkem listnatých stromů a keřů, jejich větvemi a kořeny. Důsledky jejich aktivní činnosti musí občas odstraňovat jednotka hasičů dukovanské jaderné elektrárny a odklízet padlé stromy z cest nebo poničeného oplocení,“ uvedl tiskový mluvčí.

Voda je jednou z nejdůležitějších surovin pro provoz Jaderné elektrárny Dukovany. Z mohelenské nádrže je prostřednictvím čerpací stanice čerpána do gravitačního vodojemu a poté samospádem vedena do areálu elektrárny k jejímu využití. Zpět se voda vrací přes čisticí a měřicí stanice do záchytné nádrže s přítokem skryjského potoka a odtud odtéká zpět do řeky Jihlavy. Obsluha čerpací stanice zajišťuje její provoz, provádí kontrolu zařízení i pochůzkovou činnost vnějších prostor uvnitř areálu.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk