Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Věnec k pomníku položili, mimo jiné, i nejvyšší představitelé Moravských Budějovic Jan Kocáb a Vlastimil Bařinka.
(foto: Petr Chňoupek)

Památku letce uctily stovky lidí

19.11.2012

Jackov, Moravské Budějovice - Tolik lidí v Jackově už dlouho nebylo. Stovky lidí si sem přišly v sobotu 17. listopadu připomenout sedmdesáté výročí smrti pilota 313. československé stíhací perutě RAF Jaroslava Hloužka. Účastníci akce se už od půl druhé začali scházet před místním kulturním domem. Ve 14 hodin vyrazil průvod směrem k rodnému domu Jaroslava Hloužka.


U pamětní desky položili věnce jak zástupci města, tak zástupci armády. Starosta města Moravské Budějovice Vlastimil Bařinka ve svém projevu krátce připomněl osud Jaroslava Hloužka a uvedl, že nesmíme zapomínat na hrdinské činy našich předků. Po dalších projevech a státní hymně následoval vrchol oslav u rodného domu ? přelet armádních grippenů.

Od rodného domu se průvod vydal k místnímu hřbitovu, kde byly položeny věnce u pomníku, který je věnován nejen pilotovi Jaroslavu Hloužkovi, ale také Jindřichu Bočkovi, který byl totálně nasazen v Německu a zemřel na Silvestra roku 1944. Slavnostní akt u hřbitova zakončil seskok parašutistů.

Program pak pokračoval v Moravských Budějovicích, kde byla v sále Budivoj slavnostně otevřena výstava věnovaná právě Jaroslavu Hloužkovi. K vidění tu je celá řada materiálů a také modelů letadel z druhé světové války od modelářů z třebíčského Nuclear Model Clubu.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk