Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Pell’s Bike Maraton krásnou Vysočinou

10.09.2014

Kněžice (ju) - Podeváté a přesto poprvé, to by se dalo velmi stručně říct o cyklistickém závodu, který byl odstartován tuto sobotu přesně v 11 hodin dopoledne. Poprvé proto, že štafetu po Františku Nechvátalovi - z Cykloklubu Kněžice (www.cykloknezice.cz) který závod vymyslel a osm ročníků organizoval, převzal tým nový, pochopitelně ze stejného klubu. Významnou změnou celé akce bylo přidání dětské kategorie, kdy se mohly zúčastnit i děti mladší pěti let. Ty si to rozdaly na odrážedlech na trati dlouhé 300 m kolem hřiště.


Hlavní trasa však měla poctivých 50 km s převýšením 750 m a vedla krásnou krajinou Vysočiny. Vstříc závodu vyšlo i počasí, takže na sto účastníků bylo na výsost spokojeno. Mezi touto maximální trasou A pro opravdové borce však byly ještě tři další: B na 20 km pro juniorky a starší žáky s převýšením 300 m; C na 10 km pro mladší žáky, mladší žákyně a starší žákyně s převýšením 100 m a D - přípravka - 0,5 - 1 km s převýšením 50 m. Jak jsme se dozvěděli od organizátorů, hlavního závodu se zúčastnilo sto borců v dalších disciplínách padesát plus 60 nejmladších ve věku 2-9 let, kteří závodili na odrážedlech a dětských kolech. Obdivuhodný počet náročný na organizaci.

Na celkové hodnocení jsme se zeptali Františka Boudného, jednoho z nového organizátorského týmu. „Přestože se jednalo o devátý ročník, pro náš organizační tým to byla premiéra. Proto jsme se velmi pídili po názorech účastníků a máme z toho velmi dobrý pocit. Kladně bylo hodnoceno obzvláště přidání dětského doprovodného programu, kde jsme zabavili více než stovku dětí. Oproti předcházejícím ročníkům se nám podařilo vše soustředit na jedno místo, včetně zázemí pro závodníky i skákacího hradu pro děti.“

Přestože závod již tradičně nese název Pell´s, není tato firma hlavním sponzorem. Těch je nyní hned sedm a patří mezi ně například i třebíčská Yashica. Tyto firmy daly větší dary či finanční obnos. Je však celá řada dalších, které pomohly podle svých možností.

Nebylo by účelné vypisovat vítěze všech kategorií, protože jich bylo asi 15. Ten nejlepší si to však zcela jistě zaslouží. Celkovým vítězem se stal teprve devatenáctiletý Adam Lavička. Nejstaršími účastníky byli Vladimír Pavelka (63) a Vit Pasteka (65) – oba narozeni v roce 1950!

Mezi stovkou závodníků bylo i několik jezdců z Prahy, kteří velmi kladně hodnotili nejen celkovou pohodovou atmosféru závodu, ale také trať samotnou. Milovníci horských kol, pro které je tento závod určen, totiž nejsou polykači kilometrů, kterým by bylo jedno, kudy se řítí. Takže pestré složení tratě, kde se střídal les s loukou, polem, krajinou s rybníky a podobně velmi ocenili. Vysočina je krásná a toto je jeden ze způsobů, jak této hodnoty využívat.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk