Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Peníze ze sbírky jsou na cestě k potřebným

21.05.2020

MORAVSKÉ BUDĚJOVICE (pch) - Sbírka, kterou moravskobudějovická radnice vyhlásila v souvislosti s onemocněním COVID - 19, minulý pátek skončila. Peníze pomohou potřebným. Na dvou účtech se nakonec sešlo téměř šest set tisíc korun. Zeptali jsme se starosty Vlastimila Bařinky, co na to říká.


Nečekal jsem to, mile mě překvapilo, že sbírka lidi spojila a přispěli na potřebné. Na co budou peníze použity?

Část půjde pro ty, kteří pro město šili roušky. Také jsme koupili 3D tiskánu pro střední školu, která na ní vyrábí štíty. Na ně jsme pak koupili plexiskla. Také jsme nakoupili stovky litrů dezinfekce. O dalších penězích se bude teprve rozhodovat. Myslíme i na nemocnice a domovy důchodců.

Co vás konkrétně na celé sbírce překvapilo?

Mile mě překvapilo, že se vybralo téměř šest set tisíc korun a hlavně to, že dali lidé, od kterých jsem to nečekal a také důchodci, kteří sami moc nemají a někteří dali třeba i tisíc korun. Také mě mile překvapilo, že přispěli lidé a firmy mimo naše město ze Znojemska, Krumlovska, Brněnska, Třebíčska, Jihlavska a Žďárska. Za to jsem moc vděčný. Mile mě překvapila jedna místní firma, jde o firmu STABO pana Milana Procházky, která dala za každého občana města deset korun.

A je něco, co vás překvapilo nemile?

Ano. Od těch, od kterých jsem čekal, že přispějí a nakonec se tak nestalo. Chodila za mnou v minulosti spousta lidí, kteří potřebovali s něčím pomoci a dnes o nich není slyšet. Jsou také firmy, které pro město pracují a i ty se na nás vykašlaly. Jak se říká, pro dobrotu, na žebrotu. Sbírka nám ukázala charaktery lidí, někteří mě osobně velmi zklamali. Jsou to třeba někteří pracovníci našeho úřadu či příspěvkových organizací, někteří zastupitelé anebo ti, kteří hodně čerpají z FAOM. Měli bychom se všichni prvně ptát, co můžeme udělat pro město a teprve potom, co může město udělat pro nás. Jsou tu tací, kteří chtějí po městě neustále peníze, a když mohou sami pomoci, stojí stranou. A zastupitelé? Ti berou za účast v komisích a výborech tři až šestnáct tisíc korun měsíčně a někteří nebyli schopni přispět adekvátní částkou. Peníze berou automaticky, i když v této době komise a výbory nezasedají. Nemám z toho dobrý pocit. Životní úroveň stoupá, ale pravděpodobně se proměňují též lidské charaktery.

Co říct závěrem?

Moc děkuji všem, kteří přispěli, a to na rozdíl od těch, kteří mají pořád plnou pusu demokracie a chlubí se tím, co všechno pro město udělali a ono skutek utek.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk