Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Pes vyběhl na ulici a pokousal dívku

13.07.2017

TŘEBÍČSKO (pch) - Třináctiletou dívku napadl v obci na Třebíčsku (blíže policie nespecifikovala) německý ovčák. „Dívka utrpěla zranění, se kterým musela být převezena na ošetření do třebíčské nemocnice, pes ji poškrábal a pokousal,“ prozradila policejní mluvčí Jana Kroutilová.


Vše se mělo seběhnout tak, že dívka šla po ulici, pes vyběhl pootevřenými vraty u domu ven a nezletilou dívku napadl. „Případ policisté v současné době prověřují,“ dodala Kroutilová.

Policisté apelují na občany, aby své psy nenechávali volně pobíhat po veřejných prostranstvích. „Majitel psa je povinen zamezit jeho volnému pobíhání a na veřejných místech ho musí mít neustále pod kontrolou či dohledem. Je třeba si uvědomit, že volně pobíhající pes může být nebezpečný pro své okolí. Pes může napadnout lidi, zejména chodce a cyklisty, dále ostatní zvířata, může zavinit dopravní nehodu nebo způsobit škodu na majetku. Následky útoku psa na člověka, především jedná-li se o psa větší rasy a dítě, mohou být velmi závažné,“ vysvětlila tisková mluvčí.

Policisté se ale obracejí i na rodiče a apelují, aby včas své děti seznámili se zásadami bezpečného chování při kontaktu se psem. I velmi malé děti by měly od svých rodičů vědět, jak lze předcházet útoku psa a jak se chovat při kontaktu s ním. „Nejdůležitější pravidlo je nepřibližovat se k neznámým psům. Ke psům, které děti znají, by měly přistupovat pouze v přítomnosti dospělých. Dále by děti měly vědět, že nesmí brát psovi jeho krmení, ale ani předměty, se kterými si v tu chvíli hraje, jako třeba míčky nebo klacky. Psa je vhodné za dodržení předchozích zásad hladit pouze na bocích nebo případně hrudi, nikdy ne na hlavě. Děti by psovi neměly nikdy sahat do tlamy nebo na obojek a neměly by se mu přímo dívat do očí. Dále nesmí psa dráždit, není vhodné napodobovat jeho štěkání, házet po něm předměty nebo ho tahat za ocas. Velkou a častou chybou je pokoušet se uchlácholit psa, který se zjevně bojí. Ruka, kterou ho chce dítě pohladit, může být přesně to, čím byl předtím zbit. Pes, který se pak bude cítit ohrožen, může na zdroj svého ohrožení zaútočit,“ popsala hlavní zásady Jana Kroutilová.

Pokud už ale k nějakému vyhrocenému setkání se psem dojde, je nutné pokusit se zachovat klid, nekřičet, nezvedat prudce ruce nebo jimi mávat a zběsile neutíkat. Je nutné vyhledat nejbližší bezpečné místo jako například schovat se za plot nebo do domu.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk