Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Petr Bende – akustický koncert v Ratibořicích

24.05.2019

RATIBOŘICE - Na pátek 17. května připravilo město Jaroměřice nad Rokytnou v Kulturním domě Ratibořice koncert jednoho z našich stále úspěšnějších muzikantů - profesionálního zpěváka, skladatele, textaře a multiinstrumentalisty Petra Bende, jehož první oficiální koncert se v Ratibořicích uskutečnil už v roce 2016.


A protože už tehdy si získal Petr Bende publikum kvalitním zpěvem, krásnými písničkami, příjemným vystupováním a osobním přístupem k divákům a fanouškům během koncertu i autogramiády, nestálo nic v cestě, vybrat z nabízené škály muzikantů opět právě tohoto hudebníka.

O Petrovi je známo, že svoji profesní dráhu zahájil jako bubeník ve skupině Svěrák 3 a že na postu bubeníka a posléze i zpěváka absolvoval v následujících letech stovky vystoupení, přičemž současně tvořil svůj projekt – kapelu Bende & band, s níž následně prezentoval vlastní skladby. Také to, že i přes své velké počáteční úspěchy v našich prestižních soutěžích, na hudebních scénách i ve vlastní produkci a stále stoupající kariéře, vždy byl a i dnes je věrný radám zkušených lidí z hudební branže – stále na sobě pracovat, vše podřizovat kvalitě a pocitu perfektně odvedené práce a zůstat svým. A výsledkem celého tohoto snažení je kladná kritika ze strany odborníků a velká obliba diváků.

Letošní koncert v Ratibořicích pojal muzikant jako koncert akustický, tedy bez použití elektronických nástrojů, a jak sám na začátku uvedl, bude to koncert „jen za doprovodu diváků, ať již hlasem, nebo třeba jen duší.“

Diváci v sále kulturního domu přivítali Petra nadšeným potleskem, vítali ho jako svého známého a na Petrovi bylo znát, že se do Ratibořic vrátil rád, že se zde cítí dobře a že tu má i spousty svých příznivců. Určitě nejen proto, že rád vzpomíná na vydařený koncert před třemi lety, ale i proto, že mu Ratibořice připomínají svojí velikostí a příjemnou rodinnou atmosférou rodný Újezd u Rosic. A ten mu zase připomíná především jeho milovanou babičku, která se mu svým životním postojem a svými názory stala inspirací také při tvorbě celé řady textů.

Sám svému vystoupení režisérem, prokládal Petr písničky mluveným slovem, v němž vzpomínal na své hudební začátky, vysvětloval vznik a atmosféru celé řady písní, udržoval úzký neformální kontakt s publikem, které motivoval ke spolupráci. Podařilo se mu vytvořit uvolněnou a vstřícnou atmosféru, nezbytnou ke vzájemnému souznění pódia a hlediště.

Na koncertu zazněla celá řada známých a oblíbených písní různých hudebních žánrů a stylů, za všechny například jihomoravská píseň Za horama dědina, country verze písně Vstávej, babičce a její životní moudrosti věnované písně Přichází světlo dnů a Živí to nepřežijem, písně Nad horů svítá, Zaklínám své moře, Utonout, Pramínek vlasů, Láska, Tráva, Yesterdey, Samba a další. Mezi všemi vyzvedl Petr píseň Anděl perutí mách, kterou v roce 2005 otextoval básník a spisovatel Michal Horáček.

Jako hosty si Petr pozval cimbalistu Michala Grombiříka, spolupracujícího mimo jiné i se širokým spektrem hudebníků na projektech v oblasti klasické hudby, soudobé experimentální hudby, jazzu, folkloru, big beatu a baskytaristu, zpěváka kapely Folk Team a člena Divadla Husa na provázku Dalibora Dunovského, který hraje v Petrově bandu už od roku 2003.

A protože Petr rád spolupracuje s dětskými pěveckými sbory a stalo se již zvykem, že je často zve i na své pódium, ne- udělal výjimku ani v Ratibořicích a přizval si ke spolupráci Dětský pěvecký sbor ze ZŠ O. Březiny pod vedením Kateřiny Marténkové a Kytarový kroužek při ZŠ O. Březiny pod vedením Karla Makovičky st. Společně s dětmi si před jejich vlastním samostatným vystoupením zazpíval dvě písničky.

Na závěr svého vystoupení pozval Petr Bende všechny diváky a všechny své příznivce na 15. 6. do místa svého rodiště, kde se uskuteční velká narozeninová oslava u příležitosti šestnáctiletého společného hraní s jeho kapelou.

Po skončení koncertu následovala tradiční autogramiáda, focení a prodej CD a DVD.

Petr je nejen skvělý hudebník, ale také velmi milý společník a komunikativní člověk, který si, stejně jako jím vybraní hosté, srdečný aplaus diváků rozhodně zasloužil. Stejně tak, jako diváci si zasloužili Petrův dvojí přídavek.

Poděkování patří samozřejmě především městu Jaroměřice nad Rokytnou za pozvání Petra Bende k hostování a jeho kulturnímu středisku za uspořádání a zdárný průběh koncertu.

Není lepší hodnocení koncertu než vzkaz, který si mohli všichni přečíst na profilu Petr Bende & band v den konání koncertu krátce před půlnocí: „Dnešní famózní Ratibořice! Opravdu KRÁSNÉ a VNÍMAVÉ publikum a koncert, který byl protkán pohodou, energií a vzájemným propojením! Moooc děkujeme za pozvání!“

Přejme Petrovi famózní oslavu a všechno krásné nejen do dalších společných let hraní s kapelou!

Autor: Jana Hobzová,
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk