Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Picmaus je leteckou osobností století

15.11.2018

TŘEBÍČ (ap) - Třebíčský pilot zemědělských letadel Karel Picmaus (na snímku vlevo) byl zařazen do stovky osobností našeho letectví. Vyplynulo to z hlasování laické i odborné veřejnosti, ze kterého vzešel prestižní seznam nejvýznamnějších mužů a žen československého létání 1918 - 2018. Slavnostní odhalení pamětní desky ve tvaru křídla, na němž je každé ze stovky jmen napsáno na kovové destičce, se uskutečnilo v leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi.


Karel Picmaus jako vystudovaný strojař začal profesionálně létat v roce 1972 a na svém kontě má 105 tisíc pracovních letů s práškovacím letadlem, především se zemědělským strojem Z-37 Čmelák. Do prestižního seznamu, obsahujícího jména průkopníků letectví, leteckých konstruktérů, válečných pilotů, špičkových akrobatů či kosmonautů, byl Picmaus zařazen jako jediný zástupce profesionálních pilotů letadel ve váhové kategorii do 5700 kilogramů. Na seznamu je tak vlastně i za všechny piloty aerotaxi či letce, kteří se věnují hašení požárů či vápnění lesů.

V anketě o nejpopulárnější československé letadlo století zvítězil dvoumístný celokovový větroň L-13 Blaník, na druhém místě skončilo dvoumotorové vrtulové aerotaxi L-200 Morava a na třetím místě naše předválečná stíhačka, dvouplošník Avia B-534.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk