Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Zákonitosti aerodynamiky a mechaniky letu při startech letadel má zažité v této zemi málokdo tak, jako třebíčský pilot Karel Picmaus. Vždyť startů a přistání má za sebou více než 105 000.
(foto: Foto: Archiv KP)

Picmaus: Z létání by se neměla vytratit lidská dimenze

29.04.2019

SVĚT/TŘEBÍČSKO (ap) - Vše souvisí se vším. Americký prezident Donald Trump si znovu postavil hlavu a jeho administrativa zveřejnila seznam produktů z Evropské unie, na které by měla dopadnout odvetná cla za subvence pro výrobce letadel Airbus. Mělo by jít o odvetu za škody, přesahující 11 miliard dolarů. Trumpovi dala do ruky střelivo i Světová obchodní organizace (WTO). Podle ní měly subvence pro Airbus nepříznivý dopad na USA. Tady je potřeba připomenout, že konkurenční boj mezi evropským Airbusem a americkým Boeingem trvá už dlouho. Boeing nemá v poslední době na růžích ustláno, ale není to vina Airbusu. Boeing dočasně snížil výrobu letounů řady 737 na 42 strojů měsíčně z nynějších 52 strojů měsíčně. To souvisí s přerušením provozu letounů 737 MAX po dvou tragických nehodách v Indonésii a Etiopii. Cena akcií společnosti Boeing propadla od začátku března o výrazných 16 %. To vše může skončit tím, že se svět, tedy i některé významné evropské státy, propadnou do recese a s nimi i Česká republika.


Zůstaňme ale u letectví. Ony dva nejnovější Boeingy 737 čtvrté generace, pojmenované MAX, poslal k zemi krátce po startu s největší pravděpodobností nový systém zabraňující tzv. přetažení letounu za kritický úhel náběhu tím, že automaticky přestavuje výškový stabilizátor. Obavy o bezpečnost provozu těchto aerobusů vedly nakonec k uzemnění celosvětové flotily Boeingu 737 MAX. Finanční ztráty jsou obrovské. Co na takové zprávy ze světa velkého letectví říká třebíčský obchodní pilot Karel Picmaus, který má za sebou 105 000 pracovních letů, tedy vzletů i přistání?

Já se nemohu vyjadřovat k velkým dopravním letadlům. Ale principiálně, nedovedu si představit, že sedím v letadle a nejsem schopen ho manuelně řídit. To je pro mě něco nepředstavitelného. A ti piloti, kteří v těch dvou letadlech byli a řízení jim nějaký automat vypnul, ti museli být na mrtvici. Podle mě je musel postihnout infarkt a zemřeli ještě před nárazem do země. Nedovedu si prostě představit, že bych zatáhl za knipl a řízení nefungovalo, třeba výškovka nebo balanční křidélka. Divím se, že výrobci těchto velkých dopravních letadel vymýšlejí takové „zlepšováky“, že to letadlo je jakoby samo chytré a samo reaguje na nějaké podněty nějakým správným řízením.

To je přece základ pilotního umění a profese, umět po startu stoupat s daným typem letadla pod správným úhlem k nebi podle výkonu jeho motorů, zatížení, aktuální rychlosti stroje atd.

Přesně tak. Samozřejmě, dnes je v moderních letadlech autopilot, který drží letadlo v nějaké poloze vůči zemi a usnadňuje pilotům řízení tak, že nemusí pořád hýbat s volantem. Ale pro případy, kdy chce pilot přejít na manuelní řízení a ono to nejde, to si neumím představit. Je mi jasné, že, jestli automat za řízení nějak zatáhl, startující letadlo přepadlo do pádu, pilot bere za knipl a nic se neděje, to muselo být hrozné. V takových případech by snad piloti měli s sebou nosit povinně pistole a zastřelit se. To je prostě pro mě něco nepředstavitelného, že by takhle mohlo nezafungovat řízení letadla.

Více v tištěných novinách.
Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk