Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Po třiceti letech se bude odbahňovat Lubí

30.06.2011

Třebíč - Oblíbená koupací vodní plocha Lubí, která kromě rekreace slouží i jako chovný rybník, by se měla začít odbahňovat. Současně s tím dojde také k opravě hráze.


„Jde o poměrně významné rekreační místo pro sever města. Město rybník vlastní, ale pronajímá ho rybářskému svazu,“ vysvětluje starosta Pavel Heřman. Dotace na odbahnění rybníka, které Ministerstvo zemědělství ČR poskytuje, jsou jedny z mála peněz, které nejsou určené vlastníkům, ale těm, kteří na rybnících hospodaří. V tomto případě je to Moravský rybářský svaz. „Rybáři mají zájem rybník odbahnit a opravit hráz, která je v havarijním stavu. Dotace ale činí jen 85 % nákladů, takže potřebují dofinancovat zbylých 15 %,“ vysvětlil starosta, proč se město rozhodlo akci podpořit. Jde konec konců o investici do městského, nikoli soukromého majetku a kromě rybářů se pomůže i rekreantům. Celkové náklady na akci jsou 16 323 696 korun. Dotace by měla pokrýt 13 058 957 korun. Z městského rozpočtu bude třeba uvolnit 3 264 739 korun a dalších asi 250 000 spolkne zajištění výběrového řízení na zhotovitele a na technický dozor stavby. S pracemi se počítá pro rok 2012.

„Zatím posledním zásahem prošlo Lubí v polovině 80. let, kdy byly odstraněny nánosy bahna. Vybagrované bahno se může vyvézt na zemědělské pozemky, protože rozbory prokázaly jeho čistotu. Důležitá bude rekonstrukce vypouštěcího mechanismu a přepadu. Ten současný totiž není dimenzován na stoletou vodu. Dosavadní půlkruhovitý půdorysný tvar přepadu se změní na plošně větší ve tvaru písmene U.

Hloubka zůstane přibližně stejná,“ uvedl tiskový mluvčí radnice Ivan Přibík.

Podle hygieniků je voda v Lubí obvykle ke koupání vhodná po celou letní sezónu. Loni se voda kalila jen kvůli přívalovým dešťům, kdy se průhlednost snížila na dvacet centimetrů. Testy na sinice byly po celé léto negativní.

Nádrž Lubí, jako záložní zdroj pitné vody, vznikla v roce 1962. „Voda je dnes do Třebíče dotažena dálkovody z Mostiště a Vranova. Vodárenským účelům už Lubí sloužit nebude. Původní výtlačný řad do města je dnes používán opačným směrem pro zásobování Ptáčova,“ vysvětlil Jan Urbánek z Vodárenské akciové společnosti.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk