Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Po sérii propouštění dobrá zpráva, bude se přijímat!
(foto: Petr Chňoupek)

Po sérii propouštění dobrá zpráva, bude se přijímat!

14.03.2011

Třebíč - Pro třebíčský trh práce pozitivní zpráva přišla na konci února z nábytkářského podniku Jitona. Vedení společnosti se rozhodlo restrukturalizovat výrobu nábytku a omezit činnost ve svém sídle v Soběslavi.


Ve svém nejstarším závodě zachová pouze výrobu tzv. sesazenky a úpravu nábytku na míru. „Ze soběslavského závodu převede Jitona svou produkci do závodů v Klatovech a v Třebíči,“ uvádí se v tiskové zprávě z 28. února letošního roku.

Firma, která zaměstnává přes osm set zaměstnanců, má tímto opatřením zeštíhlit. Díky přesunu výroby se ale propouštění nedotkne třebíčských pracovníků. Právě naopak, vedení společnosti počítá s tím, že se v Třebíči bude přijímat 55 až 60 nových pracovníků. Zájem bude zejména o dělníky ve výrobě, mistry, technology, procesní techniky a pracovníky do expedice. Počet zaměstnanců třebíčského závodu by tak měl vzrůst ze současných asi 260 až na 320. „Současně dojde také k přesunu několika strojů ze závodu Soběslav. Dodatečné investice do výrobních prostor v Třebíči budou v řádu milionů korun,“ doplnila Klára Okrouhlíková, asistentka vedení společnosti.

Pochopitelně negativní dopad bude mít restrukturalizace na soběslavské zaměstnance. Pracovní poměr jim skončí k 31. 5. 2011. Již nyní firma rozjíždí společně s táborským úřadem práce podpůrný program, který by měl pomoci propuštěným lidem najít rychleji novou práci.

Společnost k poměrně razantnímu kroku donutilo hned několik okolností, které popsal generální ředitel firmy Martin Kovář takto: „Vytrvalý růst české koruny vůči euru, konkurence výrobců z Asie a Pobaltí a zejména pak výrazné zdražování vstupních materiálů. Nesmyslná dotační politika obnovitelných zdrojů energií vyšroubovala např. cenu dřevotřísky ze 105 na současných až 155 eur za metr krychlový. Bohužel dnes je výhodnější dřevo a dřevní materiály pálit, než z nich vyrábět nábytek.“

Společnost patří už skoro sto let k významným místním zaměstnavatelům. V roce 1921 se třebíčské Uměleckoprůmyslové závody sloučily s několika nábytkářskými podniky a vznikly Spojené UP závody. Po válce byly znárodněny a přičlenily se k nim i rousínovské provozy Tusculum. K tomuto názvu se společnost vrátila po privatizaci v roce 1992. Na jaře 2003 se třebíčské závody staly aliancí Jitona ? Tusculum a od roku 2007 je zaštiťuje název Jitona.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk