Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Opravy ve spodní části se budou provádět až v dalších letech.
(foto: Vendula Krausová)

Po žulových kostkách až na Hrádek

27.04.2010

Třebíč - Výšlap na Masarykovu vyhlídku a do parku na Hrádku bude o něco pohodlnější. Město naplánovalo tři etapy oprav schodiště, které vede ze Zdislaviny ulice. V současné době je vypsáno výběrové řízení na dodavatele první části. "Je to etapa, která začíná právě pod vyhlídkou, v půlkruhové ploše pod průčelím vyhlídky, a půjde se nahoru až do parku Hrádek," uvádí Robert Bosák z Městského úřadu v Třebíči. Schodiště bylo pomyslně rozděleno do tří částí také kvůli složitějšímu povolování u spodní části, kde už schody přiléhají k pozemkům a domům ve Zdislavině ulici. "Tam muselo být jiné stavební řízení, právě kvůli sousedům, bylo to tam složitější, nechali jsme si víc času a rozdělili to na více etap, aby se dvě další daly vyřešit jednodušším stavebním řízením. Řízení probíhala v minulých letech, dnes už je vše vyjednáno," dodává Robert Bosák.


Nově se budou plochy dláždit žulovými kostkami, žulové budou i nášlapy schodů a obrubníky. Firma, která bude práce provádět, musí založit v okolí spraveného chodníku a schodiště nový trávník. Soutěž na dodavatele byla vypsána formou obálkové metody, rozhodující bude cena. Která společnost nakonec s opravami začne, se rozhodne asi v polovině května. Přesný termín zahájení prací bude věcí zhotovitele. Musí ale splnit podmínku, aby byly práce ukončeny během sedmi týdnů. Z pohledu turistické sezóny asi není příliš vhodný doposud plánovaný termín oprav v průběhu letních prázdnin.

Opravené schody bude lemovat nové zábradlí. "Bude to ruční práce, kované černé zábradlí, v takovém duchu, aby to sedlo k tomu, co máme v Židech. Spíš jednodušší, subtilnější konstrukce, nicméně pevné, aby to vyhovovalo bezpečnostním předpisům," vysvětluje Bosák.

Opravy začnou od nejvyšší polohy, kam je možné vozit materiál přes park Hrádek.

"V dlouhodobějším horizontu plánujeme opravu cesty v parku. Zbylé dvě etapy by se zásobovaly zespodu. Nahoře bychom si po tom novém takříkajíc nešlapali," dodává Bosák.

Během oprav bude samotná vyhlídka, která prošla rekonstrukcí v roce 2003, přístupná ze Zdislaviny ulice. U paty vyhlídky budou po opravách nainstalovány nové lavičky a odpadkový koš.

Cena první části opravy je zatím odhadnuta asi na 700 tisíc korun. O penězích na další fáze oprav ještě není rozhodnuto. Právě na nich bude záviset dokončení oprav.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk