Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Podmínku za smrt

14.06.2012

Třebíč, Rapotice - Dva roky odnětí svobody s podmínečným odkladem na tři roky a zákaz řízení také na tři roky. To je trest, který ve středu 13. června přiřkl Okresní soud v Třebíči Ivaně Liškové za autonehodu, která se stala brzy ráno 18. ledna loňského roku v Rapoticích.


Řidič felicie Zdeněk Doležal srazil na chodníku čtrnáctiletou Darinku Toczkovou. Když se jí snažil pomoci, narazila do obou škoda octavia, kterou řídila Ivana Lišková. Zdeněk Doležal byl vážně zraněn, Darinka krátce po deváté hodině v nemocnici zemřela.

Zdeněk Doležal dostal podmínečný trest ? jeden rok ? už vloni, a to tzv. trestním příkazem. Stejně tak Ivana Lišková, ta se ovšem odvolala, a proto následovalo hlavní líčení. Ve středu byli vyslechnuti znalci. Ivana Lišková se k soudu nedostavila. Lékařka z Ústavu soudního lékařství Brno Svatava Duchaňová uvedla, že příčinou smrti mladé dívky byla kombinace zranění z obou nárazů. „Nelze objektivně říci, který z řidičů je smrtí dívky vinen,“ řekla před soudem.

Poté vypovídali dva znalci z oboru dopravy, a to Miloš Štěrba a Marek Semela, který dělal posudek pro obhajobu. Oba znalecké posudky se v mnohém rozcházely. Státní zástupce Zdeněk Špaček Semelův posudek zpochybnil, a to hlavně proto, že Marek Semela v něm nezohlednil výpověď klíčového svědka Strašáka. „Nemohu se zbavit dojmu, že Štěrba působil věrohodněji,“ dodal zmocněnec Zdeňka Doležala Rostislav Kovář.

Státní zástupce Zdeněk Špaček ve své závěrečné řeči řekl, že jedinou příčinou nehody bylo to, že řidička vůbec nereagovala na chodce. „Jedině ona zavinila střet,“ uvedl. Jako trest navrhl dva roky odnětí svobody s podmínečným odkladem na dva až tři roky.

PokraU soudu byl přítomen i Zdeněk Doležal, který v tomto případu vystupoval jako poškozený. Využil možnosti a rodině Darinky Toczkové se omluvil.

„Je pro mě těžké se s tím vyrovnat,“ řekl. „Ať už to dopadne jak to dopadne, život naší dceři to nevrátí,“ řekl před vynesením rozsudku otec Darinky Dariusz.

Soud se nakonec ztotožnil s návrhem státního zástupce a uložil Ivaně Liškové trest ve výši dvou let odnětí svobody s podmínečným odkladem na tři roky a zákazem řízení taktéž na tři roky. „Nevím, zda se Ivana Lišková odvolá, nemohu za ni mluvit. Uvažuji o tom, že bych se odvolal já. Bylo jasně řečeno, že nelze jasně určit toho, kdo smrt poškozené způsobil, proto se mi nezdá právní kvalifikace,“ řekl po vynesení rozsudku obhájce Ivany Liškové Martin Klimo. Vadí mu především to, že Zdeněk Doležal dostal rok a Ivana Lišková dva roky.

Státní zástupce i zmocněnci poškozených a také sám Zdeněk Doležal se práva na odvolání vzdali. Dariusz Toczek si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk