Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Poláci nyní sedlají světle šedá sučka

05.09.2016

Vícenice, Sedlec (ap) - Pátek byl na vojenském letišti u Náměště dnem příletu letadel, která se účastní spojeneckého cvičení AMPLE STRIKE 2016. Snad nejvíce bylo očekáváno přistání tří polských strojů Su-22, stíhací bombardéry tohoto typu do roku 2002 právě na náměšťské základně provozovala i česká armáda.


A skutečně, krátce po poledni zaburácely nad letištěm motory tří polských bombardérů s měnitelnou geometrií křídel. Měnitelná geometrie, tedy možnost zvětšovat nebo zmenšovat rozpětí křídel, zkracuje vzlet a přistávací dráhu letounů a zároveň prodlužuje dolet. Po třech okruzích „pro kameru televizního štábu“ nasadili piloti suchojů na přistání. Zblízka pak bylo vidět, že Poláci přiletěli na modernizovaných verzích tohoto taktického bombardéru sovětského původu.

Jako mnohá jiná letectva, i polské letectvo řeší nedostatek moderních bojových letadel. Očekává se vyřazení letitých útočných strojů Su-22 a odborníci mluví o potřebě až 80 nových bojových letadel. Polské letectvo zatím používá 32 útočných letadel Su-22 a tamní ministerstvo obrany rozhodlo ponechat ještě nějakou dobu ve výzbroji stroje tohoto typu i po uplynutí jejich původně stanovené doby životnosti. Letectvo vybralo k prodloužení životnosti 18 letadel v nejlepším stavu. Únavové zkoušky celého letounu probíhaly ve zkušebním leteckém ústavu v pražských Letňanech. První letadla už prošla prodloužením technické životnosti o 3000 hodin, což umožní bombardéry provozovat až do roku 2025. Renovované polské Su-22 jsou poznat podle nové šedivé kamufláže, se kterou kontrastují „slušivé oranžové doplňky“ – schůdky pro pilota a kryty sání vzduchu do motoru, které strojům „na čumáky“ hned po přistání v Náměšti nasazovali jejich technici.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk