Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Polanka potřebuje milionové investice

17.08.2018

TŘEBÍČ (pch) - Současné horké počasí láká k vodě. V Třebíči je možné zajít se zchladit na Lagunu nebo na Polanku. Oba areály provozuje jeden provozovatel, což má bezesporu spoustu výhod. Přesto se objevují názory, že takto je to špatně, že by vše bylo jinak kdyby... Stejně jako se objevuje kritika ve smyslu, že Polanka otevřela při letošních vedrech svoje brány až v červnu, tedy pozdě. Jak to tedy je? O tom jsme si povídali s ředitelem areálů Laguna a Polanka Jiřím Novákem, který je současně místopředsedou a členem představenstva Asociace pracovníků v regeneraci ČR. Má tedy zkušenosti a informace z bazénů po celé ČR.


Lagunu i Polanku spravuje jeden provozovatel. V čem jsou výhody takového propojení?

Hned na úvod je potřeba říci, že společnost Yashica provozuje Lagunu i Polanku na základě transparentních výběrových řízení. V roce 2014 jsme se jako jediná firma účastnili výběrového řízení na provoz Polanky, zkrátka nikdo to nechtěl dělat. No a výhody, ty jsou přece jasné! Pokud provozujete jeden areál a vezmete pod křídla druhý, podobný, využijete vše, know-how, lidský potenciál, zkušenosti. To znamená, že jste schopni udržet kvalitní vodu a bezpečnost, což jsou dvě základní priority. Nedokážu si představit, že pro Polanku v Třebíči vznikne extra team či firma na provozování letního koupaliště. K tomu si připočtěte fakt, že areál Polanky je čtyřicet let starý a bazénové technologie a vše ostatní je už zaostalé. Objevuje se spousta poruch. My s tím ale máme zkušenosti a dokážeme na ně adekvátně reagovat. Spojení Laguny a Polanky je tak především výhodné pro areál na Polance. Jde zkrátka o odbornou obsluhu, synergické efekty dvou areálů.

Když už přišla řeč na peníze, jak to tedy s nimi je?

380 tisíc korun je provozní městská dotace na jeden rok, na druhou stranu je potřeba také říci, že platíme 100 tisíc korun nájemné. A když mluvíme o dotaci, jde o dotaci účelovou, takže každá koruna musí být použita na předem schválený výdaj a pak musí být transparentně vykázána ve výsledovkách, které má město k dispozici. Takže je přesně určeno a směrováno, na co lze prostředky použít. A fakticky tyto peníze nestačí ani ke spuštění areálu.

Mluvili jsme také o tom, že Polanka je za svým zenitem a že by potřebovala investici ze strany majitele.

Je to tak, Polanka je v žalostném stavu. Praskliny van bazénů, v podstatě havarijní stav hlavní budovy, zastaralé šatny, travnatá plocha bez závlahy, popraskaná asfaltová hřiště, která nikdo nevyužívá. Vše poplatné době před 30 lety!

To, že dnes Polanka funguje, je jen výsledkem obrovského nasazení a péče, která je jí věnována. A proč nelze Polanku otevřít dříve? Její stav s tím prostě úzce souvisí. Nelze otevřít na lusknutí prstu, jenom veškeré nutné opravy, nátěry, v podstatě flikování, vypouštění, čištění a napouštění bazénů zaberou celé jaro. A to nemluvím o zeleni, které je tam opravdu mnoho a vždy se musí i z hlediska bezpečnosti vše projít, prořezat, prostříhat. Navíc nás po zimě vždy zaskočí nějaká nová fatální záležitost. Zkrátka – od jara se dělá vše pro to, aby se vůbec udržel alespoň tento standard a podařilo se 15.6. otevřít. Je pak velmi smutné někde číst, že máme zájem Polanku neotevřít dříve. To bychom byli přece sami proti sobě!

Zkrátka, děláme všechno pro to, abychom Polanku udrželi. Za poslední čtyři roky se ve spolupráci s městem podařilo opatřit novým nátěrem a zrekonstruovat tobogán, vybudovat dětské brouzdaliště, opravit minigolf, provést kvalitní základní nátěry bazénů, nové hrací prvky dětského hřiště a v září přijde na řadu rekonstrukce skokanského bazénu.

My z našich provozních peněz financovali letos například kompletní rekonstrukci bufetu a nátěr velkého bazénu. Všichni ale cítíme, že by to chtělo generální rekonstrukci.

Často také slyšíme o tom, že by se voda na Polance měla vyhřívat. Kde je problém?

Za prvé si musíme uvědomit, že nikde v širokém okolí není taková obrovská vodní plocha a s tím spojený objem bazénů. My na Polance máme 3 408 kubíků vody a vodní plocha je 1 750 metrů čtverečních. Takže ohřívat bazén například v Moravských Budějovicích nebo Jaroměřicích nad Rokytnou je něco úplně jiného, než ohřívat bazén na Polance. Investice do technologie ohřevu vody by tak na Polance přišla na desítky milionů korun a samotný provoz pak na statisíce. Je to majetek města, tak ať některý zastupitel takovou investici navrhne. My proti rozhodně nebudeme. Nicméně, ohřev na Polance se řeší, existují nejrůznější studie, ale pořizovací cena je příliš vysoká. A k tomu je potřeba říci ještě to B. Jestliže by se pořizoval nový ohřev, narážíme na staré bazénové technologie, což by si vyžádalo další investice. Pak už se bavíme o několika desítkách milionů korun. Takže jestli toto někdo kritizuje, má možnost radnici přesvědčit o nutnosti takto obrovské investice. Závěrem tedy zjednodušeně - nový ohřev musí být zákonitě spojen s kompletní rekonstrukcí areálu Polanky. Nejde to dělat odděleně. Stav a kvalita vybavení odpovídá minulému století, to je i důvod, proč každoročně návštěvnost klesá.

Když budu upřímný na 100 procent, Polanka je pro nás velmi náročná a vysilující s konečným mínusovým efektem. Ale jako B říkáme, do Třebíče patří a byla by velká škoda ji nezachovat. Kdysi tu byly hlasy, že Třebíči stačí jeden areál a pro areál hledejme nějaké jiné využití. Ty však ustaly, naštěstí…

Pojďme k provozní době. Kdy se tedy Polanka otvírá, kdy zavírá?

Předem tedy to známé – dlouhodobě startujeme po 15. červnu (k tomuto datu jsou nafázované přípravné práce), v červnu jedeme víkendy, prázdniny pak každodenně.

Přípravu areálu začínáme z důvodu klimatických podmínek na začátku května, kdy nám počasí dovolí realizovat potřebné práce, jako jsou například nátěry. K natření bazénu, zábradlí a ostatních ploch je zapotřebí více než 200 kg barvy. Do otevření pak přípravy zaberou kolem 800 hodin prací různého druhu.

Zda v daný den otevřít či ne pak řešíme operativně vždy ráno. Rozhodujeme se podle aktuálního počasí a předpovědních situací. Je to velmi těžké, protože musíme mít připraveno minimálně 15 lidí a když řekneme ANO nebo dnes NE znamená to neměnné rozhodnutí.

A pozor, když necháme zavřeno rozhodně nešetříme. Denní náklad na provoz nezbytných technologií je cca 5 500 korun.

Máme něco optimistického závěrem?

No samozřejmě, jinak bych tuhle práci nemohl dělat. Na Laguně se díky dostavbě a hlavně díky LETNÍMU TARIFU návštěvnost zvyšuje každé léto. Prostě ten lepší standard služeb je nevyhnutelným trendem, zákazník ho vyžaduje. Dá se tedy hovořit o tom, že nám klienti neutíkají, jen se nám stěhují do lepšího, což je přirozený trend. I tento areál by si do budoucna zasloužil rozšířit o další venkovní bazény a atrakce pro návštěvníky.

Ovšem závěrem bych chtěl zdůraznit názor, který zastáváme. Třebíč o své velikosti, se svou spádovostí a zvyšujícím se turistickým ruchem, si jistě zaslouží areály oba. Budeme velmi rádi pracovat a podporovat myšlenku revitalizace přírodního koupaliště Polanka, aby oba areály byly krásné a kvalitativně patřící do dnešní dynamické moderní doby.

Vše je na vůli města, nechme se po volbách překvapit – my jsme připraveni.

Foto HoN: Eva Uvírová

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk