Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Posel naděje roste v Dolních Vilémovicích

10.11.2014

Dolní Vilémovice (ap) - Odnož lidické hrušně vysadili v pátek dopoledne na návsi v Dolních Vilémovicích. Stále rostoucí a plodící lidická hrušeň dokládá vítězství života nad smrtí a spojuje tak symbolicky obce Lidice a Dolní Vilémovice, tvrdě zasažené válečnými událostmi. Parašutista Jan Kubiš z Dolních Vilémovic spáchal 27. května 1942 atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha a Lidice za to zaplatily daň nejvyšší - byly vyhlazeny.


Poté, co byli všichni lidičtí muži 10. června 1942 zastřeleni, ženy a děti odvezeny, dostoupilo běsnění německých jednotek SS a policie vrcholu. Domy v Lidicích byly podpalovány a obec srovnávána se zemí. Na návsi vedle obecní pumpy stál malý stromeček hrušně, vysazený na začátku války. Při odstřelu nedalekého kostela tlaková vlna výbuchu utrhla dvouleté hruštičce celou korunu. Pahýl trčící ze země už nikomu z barbarů nestál za pozornost, i když nacisté všechny stromy v Lidicích systematicky zničili. V lánu obilného pole, který se za války rozprostíral na území bývalých Lidic, ale kmínek hrušně obrazil, stromečku opět narostla korunka a už v roce 1945 to byl docela hezký mladý stromek. Dnes více než sedmdesátiletá mohutná hrušeň druhu Pařížanka dává sladké hrušky.

Dceřiné rouby hrušně sázejí Lidičtí na různých místech republiky, aby tak zvláště dětem připomněli tragické válečné události. Duchovním otcem této tradice je předseda občanského sdružení Lidice pan Antonín Nešpor. Hrušeň byla vysazena v roce 1940, byly jí dva roky, když se stala ta hrozná věc. Vysadila ji paní Anna Peková s obecním strážníkem Václavem Vandrlem. Hrušeň byla svědkem toho všeho, co se v Lidicích událo – viděla, jak v noci odvádějí nacisté maminky s dětma, viděla, jak kolem ní odvádějí muže do Horákova statku a slyšela střelbu, když všechny muže zastřelili. Viděla, jak Němci rabují domky a zahrady, jak odvádějí do Buštěhradu všechna zvířata….!“ přiblížila shromážděným školákům i skupině dospělých v pátek na návsi v Dolních Vilémovicích paní Pavla Nešporová z občanského sdružení Lidice.

K roubu, vlastně dceři lidické hrušně, pak přisypávaly hlínu a zalévaly ji děti z místní základní školy i ze škol v Myslibořicích, Vladislavi a Rudíkově. Lopatku hlíny přihodila také pořadatelka a hostitelka celé akce vilémovická starostka Jitka Boučková. „Před rokem při otevírání domu Jana Kubiše, když jsem tady byl s maminkou, mě napadlo, že by to chtělo nějakým způsobem propojit obě naše vesnice nejen smutnou skutečností, která se stala. Lidice mají svoji hrušeň, počkali jsme, až se urodí nové rouby. Pro mě voják Kubiš, který byl do protektorátu vysazen jako parašutuista, je náš opravdový národní hrdina. Zlikvidoval se svými pomocníky v průběhu války třetího nejvýše postaveného nacistu Třetí říše. Kdyby byl Kubiš Američan, tak je to dnes hrdina Ameriky!“ zdůraznil při této příležitosti pan Miroslav Kaliba z Lidic.

Poté se děti odebraly do kulturního domu v D. Vilémovicích, kde si vyslechly sugestivní vyprávění dvou lidických žen Miloslavy Cábové a Miloslavy Kalibové, které tři roky války po vyhlazení Lidic prožily jako vězenkyně koncentračního tábora Ravensbrück. Svoje vzpomínky na nelehké válečné dětství přidala i paní Věra Čepelová, jedno ze 17 lidických dětí, které přežily válku.

Autor: Arnošt Pacola
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk