Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Poštolku uvěznil roztavený asfalt

17.07.2017

DUKOVANY (pch) - „Hú a hú a hú, sovy v mazutu houkaj…, „ možná si na slova této písničky kapely Tři Sestry vzpomněli hasiči na Jaderné elektrárně Dukovany. Vysoké teploty předchozích dní byly příčinou uvěznění mladé poštolky obecné v roztaveném asfaltu u kolejiště v areálu Jaderné elektrárny Dukovany. Přivolaní hasiči poštolku opatrně vyprostili. Energetici pak poštolku lehce poraněnou a znečištěnou od asfaltu předali zástupcům ochránců přírody k doléčení.


„Dnes v ranních hodinách bylo na dispečinku Hasičského záchranného sboru podniku Jaderné elektrárny Dukovany oznámeno nalezení poštolky u kolejiště v areálu elektrárny. Poštolky si všiml zaměstnanec při pochůzkové kontrole, který hasiče přivolal. Hasiči po příjezdu zjistili, že poštolka má nohy zatuhlé v asfaltu. Příčinou byly pravděpodobně vysoké teploty předchozích dní, v důsledku kterých došlo k nahřátí a roztavení asfaltu, ze kterého poštolka neměla dostatek vlastních sil k vyproštění,“ popsal nám ve čtvrtek celou situaci tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

„V areálu elektrárny žijí poštolky dlouhodobě a nikdy jsme doposud podobný případ nezaznamenali,“ prozradil specialista elektrárny pro ekologii a vodní hospodářství Milan Svozil. Poštolky v elektrárně využívají vysokých budov a zabydlely se také v instalovaných budkách, připravených pro zahnízdění sokola stěhovavého.

Poštolka byla živá s potřísněnými pařáty předána zástupcům Českého svazu ochránců přírody z Kněžic k ošetření a očištění od zbytků asfaltu. Foto: EDU

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk