Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Povede Třebíčí magistrála?

23.01.2012

Třebíč - Dopravu v okresním městě rozhodně nelze považovat za uspokojivou. To si dobře uvědomuje každý, kdo je nucen přesunovat se v době špičky přes centrum města. O řešení hovoří celé generace politiků. Dosud však šlo především o politická prohlášení a skutek utek.


Nečekané řešení

Ani současné vedení města nechce zůstat pozadu a na poslední tiskové konferenci se trochu nečekaně vytasilo s revolučním řešením. Zkapacitnit stávající průtah městem! V podstatě tedy korunovat dílo, které po sobě zanechala předrevoluční radnice. Tehdy byly návrhy na vybudování obchvatu smeteny se stolu zdůvodněním, že Třebíč by se stala mrtvým městem a silnice I/23 byla prohnána takřka středem.

Důvod, který současnou radnici k překvapujícímu rozhodnutí vede, je jiný. Náklady na toto řešení by totiž byly pouhým zlomkem toho, co má stát kýžený obchvat.

Oznámení nečekané dopravní strategie vzbudilo pozornost u všech přítomných novinářů. A bouřlivé debaty probíhají jak mezi odborníky, tak laiky. Jaksi pozapomenuta však zůstala některá úskalí, která byla na tiskovce zmíněna. Navštívili jsme vedoucího dopravy Aleše Kratinu a na ona úskalí se ho zeptali.

Kdo to zaplatí?

Na tiskové konferenci byla věc postavena jasně. Akci platí ŘSD (Ředitelství silnic a dálnic). To však Horáckým novinám tuto informaci vyvrátilo. Aleš Kratina nám při naší návštěvě potvrdil, že některé související věci, jako je městská zeleň, obrubníky, chodníky „jdou za městem“. Asfalt, tedy přímo těleso silnice, by mělo platit ŘSD. Pravděpodobnost přidělení financí je však podle Aleše Kratiny značná, protože problém s průjezdem města po silnici I/23 je dlouhodobý a je vnímán jako potřebný.

Rozseknutí města

Rozšíření vozovky by přechody prodloužilo tak, že by nebyla dodržena norma. Podle Kratiny se to však již nyní týká přechodu na Sucheniově ulici v křižovatce s ulicí Dr. Antonína Hobzy. Takovýto problém se nejčastěji řeší vybudováním ostrůvku, který dlouhý přechod rozdělí na dva kratší. Tím by ale přišla zkrátka auta, takže se znovu uvažuje o vybudování podchodu. Jeho cena je zhruba 15 milionů korun. Problémem průchodů a podchodů je čistota a bezpečnost. Je město schopno to zajistit? Například ve Znojmě podchod zrušili a vrátili chodce na povrch.

Další zrušení se týká hned dvou přechodů na Masarykově náměstí. Tam je situace nejcitlivější, neboť se bezesporu jedná o nejvíce používané přechody silnice I/23. Jednou z uvažovaných možností je vybudovat nadchod. Po něm byste se dostali od Pasáže před gymnázium. Nerespektuje však po dlouhá desetiletí vžitý hlavní tah z Domků do centra města. Zkušenosti odjinud říkají, že chodci ho budou ignorovat a „zvykovým právem“ se budou snažit přejít rušnou silnici.

Průtah versus obchvat

Další otázka je, zda ŘSD (Ředitelství silnic a dálnic) bude ochotno investovat v Třebíči tolik peněz. Podle současných odhadů by tyto drobné úpravy stály 20 milionů. Ať by se již předpoklady o urychlení dopravy splnily, nebo ne, je jistě logické položit si otázku, zda by bylo ochotno v dohledné době financovat plánovaný obchvat.

Podle Aleše Kratiny však toto nebezpečí nehrozí. V poměru k nákladům na obchvat je cena těchto úprav pouhým nepatrným zrnkem a nemůže rozhodnutí o budování obchvatu ovlivnit.

Budou „Bráfkou“ dunět kamiony?

Silnici I/23 označilo nedávno ministerstvo pro místní rozvoj za prioritu a potřebnou rezervu k dálnici D1. Představme si, že se na této dálnici cosi přihodí a doprava bude odkloněna na náhradní a rozšířenou trasu I/23. Nebo třeba jen zvýšení mýtného svede část kamionů z dálnice na naši I/23. Velice lehce by tak Třebíčí mohla dunět těžká auta.

Aleš Kratina opět kontruje. „Třiadvacítka je ve velmi špatném stavu na mnoha místech. To, že my si tu dáme do pořádku úsek ve městě, sem kamiony určitě nepřiláká.“

K navrhovanému řešení dopravní situace jsme se pokusili najít alternativu. Objevili jsme práci ing. Pavla Skládaného, pracovníka Centra dopravního výzkumu. Je to uznávaný odborník, který se na dopravu snaží dívat z jiného úhlu.

Pokračování příště.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk